Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hamilelik Döneminde Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar

Hamilelik Döneminde Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar
Buğrahan Ceylan

Kadınların hayatlarındaki en önemli dönemlerden bir tanesi hiç şüphesiz hamilelik dönemidir. Hamilelik testinde pozitif sonucu görmek, kimi zaman harika ya da heyecanlı olabileceği gibi kimi zaman da korkutucu ya da kafa karışıklığı ile bir dönemin habercisi olabilmektedir. İşte tam bu noktada eşlerin ya da anne adayının pek çok soruyu beraberinde getiren yolculuğu da başlamış olmaktadır.

Mobil teknolojinin ve uygulama pazarının herkese ve her alana hitap ettiği bu devirde, uygulama geliştiriciler anne adaylarını da unutmadılar. İşte hamilelik boyunca farklı işlevlere sahip ve günbegün bebeğinizin gelişimini izleyebileceğiniz mobil uygulamalar:

1- Ovuline

İlk uygulamamız hamile kalmak isteyenlerin kullanabileceği bir takipçi uygulama. Uygulama sayesinde kadınlar aylık regl dönemlerini takip edebiliyor. Uygulama içine ne kadar çok veri girerseniz, belli bir süre içinde Ovuline o kadar “zekileşmeye” başlıyor ve size bebek yapmak için en uygun zaman aralıklarını sunabiliyor.  Harvard Üniversitesi’nden mezun bilim adamları tarafından geliştirilen bu uygulama, gün aşırı olarak gebe kalma şansınızı hesaplayarak sizi bilgilendirebiliyor. Ücretli ve ücretsiz versiyonları olan uygulama App Store’da.

2- My Days

Ovuline ile aynı işleve ve mantığa sahip olan bir uygulama olmakla birlikte tek farkı Android cihazlarla kullanılabilmesidir. Ayrıca kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde aylık döngünüzle ilgili her türlü bilginizi ekleyebilirsiniz.  Hatta doğurganlığın habercisi olarak sayılan bazal metabolik sıcaklığınızı dahi ölçerek uygulamanın size tavsiye vermesini sağlayabilirsiniz. Ücretsiz olan uygulama Android Market’te.

 

3- Pregnancy ++

Düşünün ki hamile olduğunuzu yeni öğrendiniz! İçinizde neler olup bittiğini ise anlık olarak bilmek istiyorsunuz. Pregnancy ++ uygulaması size gebe kaldığınız andan itibaren günlük/haftalık olarak bilgiler sunmakta. Bu bilgilerin içinde bebeğinizin nasıl geliştiğinin ve vücudunuzun bu gelişime nasıl ayak uydurduğunun tahmini görselleri de bulunmaktadır. Ayrıca uygulama düzenli tarih belirtilmesinde size doğru egzersizleri nasıl yapmanız gerektiğini de söyleyebilmekte.
Deneme sürümünün mevut olduğu gibi ücretli versiyonu da bulunan uygulama App Store’da.

4-Belly Snaps

Hamile olduğunu öğrenenlerin bir kısmı bu bilgiyi anında herkesle paylaşmak isterken bir kısmı ise “güvenli zaman” da denen 13. haftanın geçmesini beklemektedirler.  Eğer güzel haberlerinizi herkesle paylaşmak isteyenlerdenseniz teknolojinin nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Belly Snaps uygulaması iyi haberi paylaşmanız için size eğlenceli ve renkli “hamile”  temalı resim çerçeveleri sunmaktadır.  Bebeğin cinsiyetine ve gelişim evrelerine göre pek çok resim çerçevesi bulunan uygulama App Store’da.

5-CineMama

Resimlerden bahsetmişken CineMama uygulaması hamileliğin başlangıcından itibaren kullanılabilecek başarılı bir  uygulama. Tam 9 ay boyunca karnınızın fotoğraflarını uygulamaya yüklüyorsunuz ve sürecin sonunda çeşitli efekt ve müzikler ile hamilelik sürecinizi kısa bir filme dönüştürebiliyorsunuz. Ne kadar fazla fotoğraf eklerseniz sonunda o kadar güzel bir hamile videonuz olabilir. Ücretsiz olan uygulama App Store’da.

6-Pregnancy Food Guide

Hamilelikte tüm kadınların bebeğin sağlığı için uymak zorunda oldukları bazı kurallar vardır. Alkol tüketimini azaltmak ya da sigarayı bırakmak gibi. Pregnancy Food Guide isimli uygulama tam 1000 farklı gıda çeşidiyle size tam rehberlik hizmeti sunuyor. Hangi yiyeceklerden neden uzak durmanız gerektiğini ve tüketim durumunda oluşabilecek muhtemel zararlar hakkında bilgilendiren Pregnancy Food Guide, her hamile kadının kullanması gereken bir uygulama. Uygulama Android Market’te.

7- Sculpt My Pregnancy

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar gösterdi ki hamilelik sırasında doğru egzersiz yapmak hem anne karnındaki bebek hem de anne için oldukça büyük yararlar sağlamakta. Fakat hangi ayda, hangi egzersizleri yapmayı bilmek küçük bir problem olabilir. Sculpt My Pregnancy  uygulaması videolarla size hangi egzersizleri yapmanız gerektiğini söyleyebiliyor. Her ay için 15 farklı egzersiz çeşidiyle hamilelik boyunca zinde ve sağlıklı kalabilirsiniz. Uygulamaya App Store’dan ulaşabilirsiniz.

 

Submit a Comment