Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastalar ve Doktorlar Sağlık Teknolojisini Benimsemeye Başladı

Hastalar ve Doktorlar Sağlık Teknolojisini Benimsemeye Başladı
Çağla Akın

Teknoloji, tıbbın birçok dalında insanlara sağlık bakımı konusunda daha fazla destek olmak adına hızla gelişiyor.

Birçok doktor ve hasta da bu gelişimi benimsemeye başladı. WebMD/Medscape Digital Technology Survey tarafından 1,100 hasta ve 827’si doktor olan 1,400 sağlık personeli ile bir anket yapıldı. Soruların odağındaki konular ise, akıllı telefonlarla birlikte sağlık bakımının geçirdiği evrim; bu uygulamalarla tıbbi kayıtların doğru bir şekilde gözden geçirilip geçirilmediği; görüntüleme testleri ile genetik testlerden gelen radyasyon riskleri ve bu prosedürlerin maliyeti idi.

Medscape’in editörü Eric Topol, bu konuyla ilgili görüşünü: “Teknoloji gerçekten doktor ziyaretlerini tüm yönleriyle demokratikleştiriyor.” diyerek belirtmiştir.

Günümüzde insanlar, kan şekerlerini takip etmek için akıllı telefonlarını kullanabiliyor. Mevcut uygulamalara bakılırsa; yakında gelmesi beklenen yeni teknolojik uygulamalarla ve aksesuarlarla da, insanların kolesterolü ölçülecek ve kalbin elektriksel aktivitesi takip edilecek.

Böylece doktor muayenehanesi veya laboratuvarlar hastanın kendi sağlığı hakkında bilgi alabildiği tek yer olmaktan çıkıyor, insanlar elindeki bilgilerle sadece kontrolleri için doktora gitme olanağına sahip oluyor.

Ankete göre:

  • Hastaların %84’ü ve doktorların %69’u için teknoloji ile kucaklaşmanın sağlığı geliştirme ve tanı aşamasında büyük bir pratiklik olduğu belirlendi.
  • Hastaların %64’ü ve doktorların %63’ü ise, akıllı telefonların kan testleri açısından yararlı bir tanı aracı olabileceği konusunda hemfikir çıktı.

Doktorların yalnızca %17’lik kısmı bu uygulamayı desteklediklerini söyledi. Hastaların büyük bir çoğunluğu da, doktora gitmek zorunda olmadan teknolojiyi kullanarak sağlık sorunlarını belirleme imkanına sahip olmalarının onları memnun ettiğini dile getirdi.

Submit a Comment