Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastalar ve Sosyal Medya

Hastalar ve Sosyal Medya
Ali Mahmut

Hastaların sosyal medyaya adapte olması; sağlık ile ilgili bilgilerini arttırmak, manevi destek ve kişisel deneyimlerini paylaşarak farkındalık yaratmak gibi beklentiler ile oluşabilmektedir.

Hastaların sosyal medyayı kullanması potansiyel olarak toplum sağlığına da bu platform üzerinden köprü kurulmasına olanak tanıyabilir.

IOM raporuna göre Amerikalı hastaların;

  • %94’ü sağlık verilerini doktorlara yardımcı olmak için,
  • %92’si araştırmalara yardımcı olmak için,
  • %78’i ilaç şirketlerine hastalıkları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları için sağlık verilerini paylaşmaya hazır.
  • Ayrıca, hastaların %76’sı sağlık verilerinin kullanımı ve dolayısıyla gizlilik ihlali ile ilgili endişe duymakta.

Sağlık hizmetleri ve çalışanları, güncel sağlık haberlerini, konuyla ilgili tavsiyeleri öğrenmek için sosyal medyayı takip etmekte. Hastalar da, Twitter hesaplarından sağlık dergilerini ve konuyla ilgili uzmanları takip etmektedir. Hastalarla etkileşime geçmek için sağlık hizmetleri; sosyal medya üzerinden eğitici içerikler sunabilir. Çeşitli uygulamalar da, sağlık hizmetlerini geliştirmek ve elektronik sağlık kayıtlarına yoğunlaşmak için sosyal medyayı kullanmakta. Sosyal medyadan toplanan veriler, tedavi yöntemlerini de şekillendirebiliyor.

Sağlık profesyonelleri; hastaların sosyal medyadan nasıl faydalanabileceklerini anlayarak onlara yardımcı olabilir ve hastaların endişe duydukları konuları daha iyi kavrayabilirler.

 

Submit a Comment