Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastalarınız Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Hastalarınız Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?
Berna Yaran

Sağlık hizmeti şirketleri, hastalarıyla iletişime geçebilmek için sosyal medyayı kullanıyor. Bu durum, hasta gizliliğini korumanın yanı sıra, şirketlerin birçok konuyu dikkate almalarını gerektiriyor. Doğru kullanıldığında sosyal medya harika bir pazarlama aracı. Hastalarınızın hangi sosyal medya platformlarını kullandığını öğrenin ve onlara bu platform üzerinden nasıl ulaşabileceğinizi düşünün.

ts_130617_doctor_computer_patient_ehr_250x188

Büyüyen Sosyal Medya

Pew Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırmalara göre en popüler site Facebook. Birkaç yıl önce büyümeye başlayan Facebook gün geçtikçe kullanıcı sayısını artırıyor. Önemli oranda büyüme gösteren diğer sosyal medya platformları; LinkedIn, Instagram, Pinterest.

Kimler Hangi Platformu Kullanıyor?

Çevrim içi yetişkinlerin %52’sinden fazlası bir ya da iki sosyal medya platformu kullanıyor. Bu yetişkinlerin 65 yaş ve üzeri olanlarının %56’sı Facebook kullanıyor. Genç kullanıcıların, 18-29 yaş arası, %53’ü Instagram kullanıyor. Pinterest kullanıcılarının ise büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. LinkedIn çoğunlukla üniversite öğrencileri tarafından kullanılıyor. Facebook kullanıcılarının %70’i günde en az bir kez siteye giriş yapıyor. Sadece bir yıl önce bu oran %63’tü. Twitter kullanıcılarının günlük siteye girme oranları ise %36. Bu rakam geçen yıla göre %10 oranında daha düşük. LınkedIn birçok kullanıcıya sahip fakat siteye günlük giriş sayısı sık değil.

e-patient

Sosyal Medyayı Araç Olarak Kullanmak

Bir sağlık kuruluşu olarak sosyal medyayı nasıl kullandığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Sağduyulu ve uygun bir şekilde kullanıldığında iyi bir pazarlama aracıdır. Hastanızın sağlık sorunlarına olan farkındalığını artırabilirsiniz. Örneğin; kış döneminde nezleye karşı gerekli uyarıları yapıp hastaların önlem olmaları sağlanabilir.

Şirketiniz için sosyal medya stratejisi ve risk yönetimi planı oluşturun. Bu pazarlama planınızın içinde teknolojiye yer verin. Tam yararlanabilmek için süreklilik şart. Hatalarınıza ulaşın ve akıllıca uygulamalar oluşturun.

Submit a Comment