Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Teknoloji, Sağlık Sektörü İçin Devrim Olabilir Mi?

Mobil Teknoloji, Sağlık Sektörü İçin Devrim Olabilir Mi?
Ceren Gülpınar

Artan mobil cihaz kullanımıyla beraber, git gide yaygınlaşan mobil sağlık uygulamaları, sağlık sektörünü yeni bir yola itti. Böylelikle de ilaç firmaları, yatırımlarını kişiye özel sağlık hizmetlerinin sunulduğu platformlarda artırmaya başladı.

Kişisel sağlık görüntüleme, mobil yakınsama için bir sonraki adım olabilir. ABD’de %70’lik bir oranın sahip olduğu akıllı telefonlarla, tüm işler ve kişisel hayatlar, ceplerimizdeki süper bilgisayarlarla entegre olmuş durumdadır.

Akıllı telefonlarımızla pek çok şeyi gerçekleştirebiliyoruz: Kitap okumak, film izlemek, yol durumunu öğrenmek, e-posta kontrolü yapmak ve bunun gibi niceleri. Neredeyse ihtiyacımız olan her şey için, şaşırtıcı da olsa artık bir uygulamanın varlığından söz etmek mümkün.

Gelecek günlerde, akıllı telefonlarımız, daha iyi sağlığa ve daha uzun ömre sahip olmanın anahtarı olabilecek. Örneğin, insüline bağlı yaşayan şeker hastaları, sağlıklarını yönetmek adına akıllı telefonlarından yararlanabilecek. Bugün bir diyabet hastası, sağlığını kontrol etmek ve hayatta kalabilmek için yanında 4 adet cihaz taşımak zorundadır. Ancak kullanım kolaylığıyla birlikte ekonomik cihazların da yaygınlaşmasıyla, bu durum değişebilir.

akıllı tablet

Var olan kuruluşlar, bu cihazları bir akıllı telefon aracılığı ile birbirine bağlamayı ve büyük ölçüde yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Ancak yine de, yalnızca aygıtların koordinasyonunun sağlandığı bir teknolojiden bahsetmek doğru olmaz. Hiç şüphe yok ki, teknolojinin hızla yaygınlaşmasıyla, sihirli cihazlar ve bu cihazların kullanımı, sağlık sektöründe yepyeni bir dalganın açığa çıkmasını sağlayacak.

Günümüzde pek çok ilaç şirketi, gerçek iş birliği kurmaktan çekiniyor hatta korkuyor. Ancak, gelişen teknoloji kapsamında, öngörülmeyen değişimlerden yola çıkarak oluşturulan entegrasyonlarla, işbirliklerin artması da muhtemeldir.

Açıkçası, geniş platformlardaki kişisel verilerin açığa çıkmasıyla doğacak birçok olumsuzlukların varlığından söz etmek, müşteriler ve firmalar için söz konusudur. Ancak riskler, faydalardan ağır bastığı zamanlarda, son kararı yine kullanıcılar kendileri vereceklerdir.

Ekonomik faktörler, ortak çözüme yönelik yaklaşımları engellemektedir. Ancak, ceplerimizdeki bu süper telefonlarla, sağlık devriminin başladığı yepyeni bir çağa girmekten biz kullanıcılar hiç çekinmiyoruz. Gelişen teknolojiyle ve yakalayacağımız uygun fırsatlarla, hayatımızı kolaylaştırmak için var olan güzellikleri her geçen gün daha da çok görmek istiyoruz.

Submit a Comment