Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hava Durumu ve Kronik Ağrılar Arasında Yeni Bağlantılar Bulundu

Hava Durumu ve Kronik Ağrılar Arasında Yeni Bağlantılar Bulundu
Kubilay Han Uluerim

Manchester Üniversitesi‘nin Cloudy with a Chance of Pain adlı mobil uygulama ile yürüttüğü proje Birleşik Krallık’ta 9000’den fazla kişiden günlük veri toplayarak yağış miktarı ve güneşli günler ile ağrı/acı seviyesi arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı.

Daha önceden de haberini yaptığımız Cloudy with a Chance of Pain uygulamasını kullanan ve uzun süreli kronik ağrılara sahip hastalar araştırma boyunca günlük olarak kayıt almışlar. Uygulama aynı zamanda akıllı telefonun GPS özelliğini kullanarak saatlik hava durumu verileri topladığından ağrılarla ilgili verilerin olabildiğince güncel olması sağlanmış. Araştırmacılar çalışmaya hâlâ katılım yapılabileceğini söylerken olabildikçe fazla kişiden veri toplamak istediklerini de vurguluyorlar.

Araştırmanın yarısına gelindiğinde araştırmacılar özellikle Leeds, Norwich ve Londra’dan toplanan verileri incelemişler. Üç şehirde de Şubat’tan Nisan’a kadar güneşli günlerin artışıyla kronik ağrılarda azalma olmuş. Lakin Haziran ayında havanın yağışlı olması ve güneş ışığının azlığından dolayı ağrıların süresi tekrar uzamış.

“Hava ve ağrılar arasındaki bağlantı kanıtlandığında insanlar günlük faaliyetlerini hava durumuna göre planlarken daha fazla özgüvene sahip olacaklar. Ek olarak havanın acı ve ağrılara nasıl etki ettiğini anlamak tıbbi araştırmacıların yeni tedaviler bulmasını sağlayacak. Bunun detaylarını anlamak için daha fazla kişinin araştırmaya katılmasına ve semptomlarını takip etmesine ihtiyacımız var.”

– Manchester Üniversitesi’den Epidemoloji Profesörü ve Cloudy projesi Lideri Will Dixon

 

Kaynak:

http://www.dailymail.co.uk/health/article-3777731/Cloudy-chance-pain-Wet-weather-lack-sunshine-DOES-make-chronic-pain-worse.html

Submit a Comment