Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kronik Ağrılar İçin NHS’den Ücretsiz Uygulama

Kronik Ağrılar İçin NHS’den Ücretsiz Uygulama
Kubilay Han Uluerim

NHS Leeds West Clinical Commissioning Group, acı ve ağrılarını kontrol etmeleri için hastalarına ücretsiz bir telefon uygulaması veriyor.

ADI Health tarafından geliştirilen Painsense, acı rehabilitasyon uzmanı Dr. Frances Cole’un araştırmaları kaynak alınarak tasarlanmış. Kronik ağrılara sahip hastalar tarafından kullanılması pek çok hastane tarafından tavsiye edilen uygulama, Android ve iOS işletim sistemli telefonlar için kullanıma hazır. Herhangi bir ücret talep etmeyen uygulama, indirme başına ADI Health’e CCG’den ödeme yapıyor.

Bazı ağrı kesici ilaçların yan etkileri nedeniyle, aşırı kullanım sonucu tehlike teşkil etmesi, araştırmacıları alternatif yöntemlerle ağrılarla savaşmaya itmiş. Geçen yıl Nisan ayında çıkan uygulama şimdiden 1.750’den fazla kullanıcıya sahip ve bu sayıya her ay 350 kişi daha ekleniyor. Uygulama, kullanıcılarına verdiği tavsiyeler ve egzersizlerle rahatlamalarını sağlarken, bir yandan da kayıt tutuyor. Ağrısız günlerde neler yaptığını kaydeden hasta, daha sonra bu veriyi kontrol edip tekrar edebiliyor ve buna göre planlamalar yapabiliyor. Toplanan bilgi aynı zamanda kliniklerde çalışan doktorlara gönderilebiliyor. Bu sayede doktor ve hasta arasında sürekli bir temas olması sağlanıyor.

CCG’den Dr. Jamie O’Shea’nın dediğine göre, uygulama daha sonraki aşamalarda geliştirilerek, diyabet ve kalp hastaları için de özelleştirilebilir.

Submit a Comment