Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Happy Place, Sanal Gerçeklikle Sizi Ağrılarınızdan Uzaklaştırıyor

Happy Place, Sanal Gerçeklikle Sizi Ağrılarınızdan Uzaklaştırıyor
Kubilay Han Uluerim

İsveç’in en büyük özel ilaç şirketi Apotek Hjärtat, Oculus Rift store için geliştirdiği sanal gerçeklik uygulamasını sonunda tamamladı. Happy Place adlı uygulama, hastaların dikkatini dağıtarak ağrıları dindirmek için sanal bir dünya kullanıyor.

Geliştirilen uygulama aşı, dövme, kadınlarda adet veya sakatlığa dayalı kas ağrıları gibi geçici acıları dindirmeyi hedefliyor. Yani ağrı kesici ilaçların yerini almak için tasarlanmamış. Samsung VR veya Google Cardboard sahibi tüm kullanıcılar tarafından satın alınabilen uygulama aynı zamanda Apotek Hjärtat mağazalarında da bulunuyor. Bu sayede aşı olmaya gelen kişiler istedikleri zaman VR deneyimini test edebiliyorlar.

happy-place

Peki Happy Place nasıl bir deneyim sunuyor? Yetkililerin açıklamalarına göre oyun sizi bir kamp alanına götürüyor. Dinamik olarak değişen hava, gece gündüz döngüsü ve yıldız kayması gibi doğa olaylarıyla kullanıcıyı içine çeken oyun, rahatlamanız için tavsiyeler veriyor ve dinlendirici müzikler dinletiyor. Apotek’in bu uygulamanın geliştirilmesi için anlaştığı firma ise daha önceden de haberini yaptığımız ünlü isimlerden Mimerse.

“Bu deneyim, tüm kullanıcılar için sadece yeterli miktarda dikkat dağıtacak şekilde tasarlandı. Happy Place sizi acıdan uzaklaştırıp keşfedilecek birçok şeyin bulunduğu rahat bir ortama götürüyor. Bu uygulamayla konforu en üst seviyeye çıkarırken VR oyunlarının sahip olduğu bazı hoş olmayan yönleri de ortadan kaldırmaya çalıştık.”

– Mimerse CEO’su William Hamilton

 

Kaynak:

Submit a Comment