Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

AstraZeneca KOAH Hastalarını Elektronik Spreyler ile Deneye Tabi Tutacak

AstraZeneca KOAH Hastalarını Elektronik Spreyler ile Deneye Tabi Tutacak
Kubilay Han Uluerim

İlaç şirketi AstraZeneca yakın zamanda yapacağı bir klinik deney için Quintiles ile anlaştığını duyurdu. Bu deneyde ilaç kullanmayı hatırlatan mobil teknolojilerin KOAH hastalığına etkisinin ölçüleceği söyleniyor.

380 KOAH hastasının iki gruba ayrılacağı ve bir yıl sürecek olan bu deneye daha katılımcı toplanmaya başlanmadığı belirtiliyor. Deney boyunca iki grup da ilaç kullanımını tespit edip kaydeden ve bu verileri Bluetooth ile telefonlara gönderen BreatheMate hasta destek aygıtının bağlı olduğu Symbicort elektronik spreylerini kullanacak. Lakin sadece bir grup günlük olarak ilaçların hatırlatılması için bip sesleri ve ışıkla uyarılacak.

symbicort_7016

Deneyde kullanılan Symbicort elektronik sprey

 

Yapılan çalışma hatırlatıcı sistemlerin ilaç kullanım bağlılığını nasıl arttırabileceğini anlamaya çalışacak. Yetkililerin açıklamasına göre kombinasyon terapisindeki KOAH hastalarının ilaç yenileme sayılarının yılda ortalama 3.9 defa olduğu önceki araştırmalarda göze çarpan en önemli sonuçlardan biri. Uzmanlar buna dayanarak toplum genelinde ilaç kullanım bağlılığının az olduğunu ve hastaların uzun vadede tedaviler için daha fazla para ödediğini vurguluyor.

“Kombinasyon terapisinden geçen KOAH hastalarının ilaç kullanımına bağlılığın azlığı, ölüm oranları ve ekonomik maliyetleri göz önünde bulunduran bu araştırma sayesinde hatırlatıcı sistemlerin ne kadar işe yarayacağını göreceğiz.”

– AstraZeneca

Submit a Comment