Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

MedaCheck’in Gençlerde İlaç Kullanımına Bağlılığı Arttırdığı Kanıtlandı

MedaCheck’in Gençlerde İlaç Kullanımına Bağlılığı Arttırdığı Kanıtlandı
Kubilay Han Uluerim

Dijital sağlık firması MedaCheck, üzerinde bir süredir çalıştığı ilaç kullanımına bağlılık araştırmasının sonuna geldiğini duyurdu. Duyuruda belirtilenlere göre Cincinnati Children’s Hospital Medical Center ile birlikte yürütülen bu çalışmanın sonunda MedaCheck’in ilaç kullanımı hatırlatma platformunun gençlerde olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiş.

Yapılan araştırmaya hastanenin ayakta hasta kliniğinde kronik baş ağrısı tedavisi gören 13-29 yaşları arasında 40 kişi katılmış. Baş ağrıları için ilaç kullanan hastalar tedavi süresince MedaCheck uygulamasından faydalanıp ilaçlarını zamanında almışlar. Gerekli saatte tüketilmeyen ilaçlar ise direkt olarak bildirimler ve telefon çağrılarıyla hasta kişinin ailesi ve hasta bakıcılara iletilmiş. Araştırma sonucunda MedaCheck uygulaması kullanan hastaların %85 oranında tedaviye daha bağlı kaldıkları ve ilaçlarını almayı unutmadıkları gözlemlenmiş. Yetkililerin belirttiğine göre ilaç kullanımına bağlılığın %40 olduğu 13-29 yaş grubuna göre bu artış oldukça önemli.

meda

“Geleneksel olarak bu yaş grubunun ilaç kullanımına bağlılıkları oldukça kötüdür ama bu vakada teknolojinin gerçekten işe yaradığını görüyoruz. Kullandığımız yöntem ise bu grubun oldukça aşina oldukları bir şey. Zira bütün gün telefonlarını yanlarında taşıyıp ellerinden düşürmüyorlar.”

– MedaCheck CEO’su ve Kurucusu Jeffrey Shepard

Ek olarak, yapılan bu çalışmanın aileye olan etkileri de görülebiliyor. Örneğin lise veya üniversiteye giden öğrenciler ailelerinden “ilacını aldın mı?” sorusunu duyup sürekli gözlenme hissine kapılmıyor ve rahatsız olmuyorlar. Böylece hem hastanın hem de hasta yakınlarının biraz olsun huzur bulması ve kendilerine güvenmeleri sağlanıyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment