Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3D Görüntüleme Teknolojisinde Son Atak

3D Görüntüleme Teknolojisinde Son Atak
Nihal Yormaz

Çok değil, kısa bir zaman öncesine kadar insan vücudunda neler olduğunu görebilmenin tek yolu, ameliyatla açıp bakmaktı. Şimdi ise tek bir kesi bile olmaksızın, görüntü yoluyla içeride neler olduğunu görebilmek mümkün. Her ne kadar tıbbi görüntüleme teknolojilerinde büyük atılımlar yapılmış olsa da bu teknolojiler, hala mükemmel olmaktan çok uzakta. Bu konuda yaşanan en büyük zorluklardan biri ise; hastalar üç boyutluyken medikal resimlerin tek boyutlu olması. Bu yüzden de anatominin her dilimi için ayrı bir görüntü almak söz konusu.

Günümüz teknolojisi, bu soruna oldukça güçlü interaktif bir çözüm sunmaya hazırlanıyor. Sanal gerçeklik sayesinde artık doktorlar 3D görüntüyle her hastanın kendisine özgü anatomisini ve iç yapısını görselleştirebilecek. EchoPixel‘in True 3D Viewer 1.0 adı verilen bir cihazıyla da MRI taraması, bilgisayarlı tomografi ve ultrason görüntüleme sistemlerinde kullanılan DICOM verileri yoluyla artık yaşanan bu sorun tamamen ortadan kalkacak.

Viewer_Neuro-1-1-300x165

Hasta, taktığı 3D gözlükle oturduğu yerden iç organlarının görüntülenmesini sağlayabilecek. Bu görüntüler ise doktoruna ulaştırılacak ve bu sayede hem acısız hem de oldukça hızlı bir şekilde yol almak mümkün olabilecek. Bu yöntemle kalp, kolon ve beynin görüntülenmesi de mümkün olabilecek. Henüz test aşamasında olan bu cihaz, test süreci tamamlandıktan sonra tıp dünyasının kullanımına sunulacak. Şimdilik sadece olan biteni takip etmekle yetineceğiz gibi görünüyor.

Submit a Comment