Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Her Şirkete Özel Sağlık Programları Geliştirmek Artık Mümkün

Her Şirkete Özel Sağlık Programları Geliştirmek Artık Mümkün
Kubilay Han Uluerim

Forbes’un raporlarına göre, yıllık yaklaşık 2.9 trilyon $ sağlık hizmetlerine harcanıyor. Bu paranın %75’i ise direkt olarak günlük yaşantıyı değiştirerek önlenebillecek kronik hastalıklarla bağlantılı. Lakin, işyeri sağlık programlarının ve sağlık sigortası primlerinin %80 artmasına rağmen başarı oranları gittikçe düşüyor. Pek çok araştırmacıya göre, yeterlilik konusundaki bu gerilemenin temel sebebi: sunulan programların aktif katılım yerine etkileşim ile ölçülmesi. Bu eğilimin değişmesi için her yıl milyarlarca dolar harcanıp yeni ürünler, çözümler, programlar ve sağlık planları geliştirilerek çeşitli sağlık problemlerinin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Bu alanda en çok çalışan şirketlerden biri de Provata Health. Provata, pek çok firmaya Team tarafından geliştirilen bir dijital sağlık programı sunarak, çalışanlardan uzun vadeli davranışsal sonuçlar elde etmelerine yardım ediyor. Bu yardım kapsamında profesörler, doktorlar ve programcılardan oluşan 25 kişilik uzman ekip, her şirket için özel olarak geliştirilmiş sağlık programları ile hizmet veriyor.

Provata’nın “Healthy Team, Healthy U” platformunu kullanan 4-7 kişilik çalışan grupları sanal ortamda veya gerçekte haftada bir kere buluşuyor. Sonra, bu çalışanlar gerçek hayat senaryoları üzerinden uygulanabilirliği kanıtlanmış çeşitli sağlık bilgilerini hayata geçiriyorlar. Bu sayede, şirket çalışanları acil durumlarda ne yapılacağını biliyor, günlük yaşantılarında sağlıklı kararlar veriyor ve önlebilir sağlık problemlerinin üstesinden geliyorlar.

Provata Health CEO’su Alex Goldberg, Forbes’a verdiği röportajda “Dijital sağlık programlarının daha da güçlenebilme potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden, işyeri sağlığına küresel olarak etki etmek için firmalar ve organizasyonlar arasında pek çok ekip oluşturyoruz.” diyor.

Submit a Comment