Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tele-Tıp Teknolojilerinin Yayılmasıyla İlgili HCCI Raporları

Tele-Tıp Teknolojilerinin Yayılmasıyla İlgili HCCI Raporları
Kubilay Han Uluerim

Tele-tıp, yani görüntülü konuşma yoluyla sağlık hizmeti alma teknolojisi, çoktan hayatımıza girmiş durumda. American Telemedicine Association’a göre ABD’deki hastanelerin yarısından fazlası bir çeşit tele-tıp teknolojisi kullanıyor. Software Advice’ın açıklamasına göreyse, tele-tıp teknolojisini denememiş kişilerin %75’i, uzaktan doktor muayenesini denemek istiyor.

Bu teknolojilere artan talebe rağmen, sigorta şirketleri duruma pek ayak uydurabilmiş değil. Health Care Cost Institute’ün (HCCI) son açıklamasına göre, normal muayenelerle tele-tıp doktor ziyaretleri karşılaştırıldığında, sigorta geri ödemeleri %40 azalıyor. HCCI’ın yaptığı araştırma sırasında Aetna, Humana, Kaiser Permanente ve United Healthcare’den topladığı verileri analiz etmesi sonucu, tele-tıp ile ilgili temel bazı bilgilere ulaşılmış. Bu bilgilere göre, tele-tıp olmayan hizmetlerin geri ödemesi 57$’dan 61$’a yükselmiş. Tele-tıp geri ödemeleri ise 2009-2011 arası 60$’dan 68$’a yükselmiş ve 2013 yılında 38$’a düşmüş. 288$ olan psikiyatri muayenesinin de, tele-tıp sayesinde 200$’a düştüğü belirtiliyor.

Nebraska Üniversitesi’nden Fernando Wilson ”Bazı hizmet sağlayıcılarının, tele-tıp teknolojileri kullanarak, hizmet kalitesini düşürmeden, psikiyatri muayenelerini ucuzlatma ihtimali var” diyor. Fakat bazı kurumların, tele-tıp hizmetlerini sağlamanın masraflı olduğunu düşünmesi yüzünden, bu teknolojilerin yayılmasının yavaş olacağı söyleniyor. Bunun da yeni tele-tıp teknolojilerinin gelişmesini belli bir ölçüde engelleyeceği öngörülüyor.

Submit a Comment