Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Sağlık Uygulamalarının Kullanımından Doğan Faydalar

Mobil Sağlık Uygulamalarının Kullanımından Doğan Faydalar
Ceren Gülpınar

Mobil internet kullanımı, hayatımızın büyük bir parçası haline geldi. Banka hesaplarımızı yönetmeden, otopark yeri bulabilmeye kadar her çeşit uygulama bizim iş kolaylığımız için hazır. Git gide her iş için kullanılan mobil uygulamalar, müşterilerle sürekli iletişim halindeler. Sağlık hizmeti sağlayanlar da, uygulamaları, hastalarının sağlığını iyileştirmek için değerli birer araç olarak görüyorlar. Şimdilerde, uygulamalar elektronik tıbbi kayıtları kullanarak hasta ile ilgili bilgilere erişmeye başladı. Var olan bir mobil uygulamayı benimsemek, atılabilecek en doğal adımdır. Her yaştan kullanıcı, hayatlarını yönetmek için mobil uygulamaları kullanmaktadır. Doğru uygulamayla, hastalıkları iyileştirmek de artık mümkün.

mobil-sağlık2

 

  • Uygulamalar hastalara bakımlarını yönetmede yardım ediyor:

Nüfusun yarısından fazlasının akıllı telefonu ya da tableti bulunmaktadır. Her geçen gün bu sayı giderek artıyor. Uygulamaları benimsemiş olanlar, egzersiz seviyeleri, kan basıncı ve pek çok sağlık konularının takibinde, akıllı telefonlarına bağlanabilmek için ek cihazlar kullanıyorlar.

Doktorlar, hastaların kendi sağlık sorumluluklarını alabilmesi için, mobil teknoloji kullanımını faydalı buluyorlar. Uygulamalar, doğru kayıtları tutmak, bilgiye kolay yoldan erişmek, hastalara daha iyi bir hizmet sunmak için önemli faydalar içermektedir. Bir yararı da, günde birkaç kez kan şekeri kontrolü yapan hastalar için, kullanım kolaylığı sağlamasıdır.

  • Evden sağlık hizmeti sağlayanlarla iletişime geçmeye olanak tanır:

Evde bakıma ihtiyacı olan hastalar için, bakıcıların kolay yollardan bilgiye erişmesini sağlar, tedavi planları ve doktorla sürekli iletişim halinde olmak, olumlu sonuçları önemli ölçüde artırabilir.

Bu sebeple, son zamanlarda VA Sağlık Merkezi, aldığı binlerce talep mesajından sonra, evde bakıma ihtiyaç duyan hastalar için iPad‘lerle yapılabilecekleri araştırıyor ve test ediyor.

  •  Uygulamalarla, anında bilgi entegrasyonu sağlanabiliyor:

Hastalar, aile hekimlerini ziyaret ederler ve sonucunda, 3. part testler için ilgili merkezlere gönderilirler. Ancak, test sonuçlarının da ilgili hekime gönderilmesi gerekir. Bu durum, birkaç gün ya da birkaç hafta  sürebilir. Ancak, mobil ağ uygulaması ile test sonuçları anında  gönderilebilir ve birkaç dakika içinde hastanın tıbbi kayıtlarına ulaşılabilir.

  •  Marka sadakati konusunda ilham olurlar:

Ağ sağlayıcı üzerinden çalışan bir mobil uygulama, güçlü bir marka kimliği oluşturur ve önemli ölçüde marka sadakatini artırır. Mobil uygulama kullanan hastalar için, mobil ağ ile iletişimi olmayan bir doktor ya da sağlık personeline yönlendirme, söz konusu değildir. Mobil cihazlar sayesinde, kaybolduğunuzda yönünüzü bulabilir, mobil ağ hizmetinden yararlanan hekimleri görebilir, tıbbi kayıtlara erişimi sağlayabilir ve doktor randevularınızı rahatlıkla alabilirsiniz.

  • Uygulamalar, hizmet sağlayıcılara organize olmalarında yardımcı olur:

Mobil uygulamaları kullananlar yalnızca hastalar değildir; hekimler de randevu saatlerini hatırlamak, doktorlarla birlikte patolojik yorumları yapmak ve hızlı bir şekilde hastalara mailler göndermek için, mobil uygulamalardan yararlanırlar. Pek çok doktorun zamanı kısadır ve hastasıyla ilgili tüm kayıtları incelemek de zamanını fazlasıyla alır. Ancak, edindiği mobil uygulama ile hastasının bilgilerine ulaşırken, aynı zamanda birçok işi de halledebilir.

  • Sürekli iletişim sağlayabilmek  mümkün:

Genellikle hastalar, randevulardan sonra, doktorların ne dediğini unuturlar. Doktorlar, yapılması gerekenleri bir kağıt üzerine not ederler, ancak bu kağıdın kaybedilmesi muhtemeldir. Kullanılan bir mobil uygulama ile, doktorların dijital ortamda hastayla ilgili güncel bilgileri paylaşması bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

WellPoint-LiveHealth-Online

Mükemmel hizmet sağlayan sağlık uygulamalarını kullanmak, sağlık teknolojisinin gelecekte daha da gelişmesine olanak tanır. Hastalar ve sağlık ekipleri birlikte çalışırlarsa, ortaya çıkan kazançtan herkes yararlanabilir. Mobil cihaz kullanan insan sayısı giderek artarken, insanlar da sağlıklı kalmak için kendilerine yardımcı olacak olan daha fazla mobil sağlık uygulaması arayamaya devam edecektir.

 

 

 

Submit a Comment