Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Gastroenteroloji

İnternet Dünyasında Gastroenteroloji
Buğrahan Ceylan

Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Gastroenteroloji uzmanlarına verilen isim gastroenterolog ’dur. Yemek borusu, mide, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas organlarını konu alan söz konusu bilim dalı; bu organların ülser, gastrit, sarılık, siroz, safra kesesi taşları ve iltihabı gibi bilinen hastalıklarına çözüm aramaktadır.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız 2 yazıda olduğu gibi, bu yazımızda da Gastroenteroloji dalının internet ve sosyal medyadaki varlığını okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gastroenteroloji hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir;

1-      Doctors Lounge – Gastroenteroloji

Tıp öğrencileri ve sağlık uzmanları için hazırlanmış en kaliteli ve popüler kaynaklardan bir tanesi Doctors Lounge’dur. Multimedia içerikleri ile öğretici bilgileri en keyifli şekilde sunan platform, 20.000 farklı medikal bilgi sayfasına sahiptir ve 20 farklı uzmanlıkla ilgili içerik bulundurmaktadır.

2-      MDLinx – Gastroenteroloji

MDLinx sağlık profesyonellerini ve hastalarını geleceğin bilgisi ve sağlık endüstrisinde ortaya çıkan son gelişmeler ile ilgili güncel bilgilerle buluşturmayı hedefleyen bir haber kaynağıdır. Gastroenteroloji hakkında çıkan son araştırmalar ve gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

3-      Medscape – Gastroenteroloji

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

4-      ScienceDaily – Gastroenteroloji

ScienceDaily, internetteki en popüler bilimsel haber yapan kaynaklardan bir tanesidir. 1995 yılından bu yana hizmet veren platform öğrencilere, araştırmacılara, eğitimcilere ve sağlık uzmanlarına yönelik içerikler üretmektedir. Aylık 3 milyondan fazla ziyaretçi sayısına sahiptir.

5-       The Medical News – Gastroenterology News and Research

En son medikal haber araştırmaları bulabilmenize olanak sağlayan farklı bir kaynaktır.

Blog Sayfaları:

Gastroenteroloji hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı blog sayfaları aşağıdaki gibidir, ayrıca bu blog sayfaları HIPAA gibi kurallar bütününe uygun sayfalardır;

1-      Gut Check on Gatroenterology

Brian Fennerty, MD tarafından yazılan blog sayfası, Massachusetts Medical Society tarafından da destek almaktadır.

2-      Dr. Perry Hookman

Bu blog sayfası, 30 yıldan fazla bir süre boyunca Gastroenteroloji alanında araştırma yapmış olan uzman doktor Perry Hookman tarafından güncellenmektedir. Mesleğini yapmaya devam etmekle birlikte çeşitli üniversitelerde ders vermekte olan Perry Hookman, blog sayfasında ayrıca pek çok meslektaşının görüş ve yorumlarına da yer vermektedir.

3-      Brooklyn Gastroenterology & Endoscopi Blog Sayfası

Hastalarına sunmak üzere pek çok güncel bilgi ve gelişmeyi blog sayfalarında içerik olarak üreten Brooklyn Gastroenterology & Endoscopi Center, bu alanda bilgi edinmek isteyenlerin incelemesi gereken bir sayfaya sahip.

 

Podcast Yayınları:

Hazırlanmış olan ses dosyaları sayesinde, özellikle sürekli hareket halindeyken dahi bu dosyaları dinleyerek bir konuda bilgi sahibi olabilmek artık oldukça kolay. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda gastroenteroloji ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1-      Medscape Gastroenteroloji Podcast

En sonra medikal gelişmelerin bulunduğu bu podcast yayını Medscape tarafından hazırlanmaktadır.

2-      Clinical Gastroenterology and Hepatology Podcast

AGA Institute tarafından hazırlanan bu yayın, gastroenteroloji ve hepatoloji hakkında yazılan makalelerin, yazarlar tarafından yapılmış yorumlarını ve değerlendirmelerini barındırmaktadır.

3-      MUSC Health Audio Podcasts

South Carolina Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan bu yayında, gastroenteroloji hakkında güncel gelişmeler sunulmaktadır.

4-      Johns Hopkins Medicine Gastroenterology Podcast

Elizabeth Tracey tarafından hazırlanan bu yayın, güncel araştırmaları, tedavileri, ve ipuçlarını bulundurmaktadır.

Çevrimiçi Topluluklar ve Facebook Grupları:

İnternette sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, gastroenteroloji ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1-      Doctors Lounge – Gastroenteroloji Forumu

Tıp öğrencileri ve sağlık uzmanları için hazırlanmış en kaliteli ve popüler kaynaklardan bir tanesi Doctors Lounge’dur. Multimedia içerikleri ile öğretici bilgileri en keyifli şekilde sunan platform, 20.000 farklı medikal bilgi sayfasına sahiptir ve 20 farklı uzmanlıkla ilgili içerik bulundurmaktadır.

2-      MedHelp – Gastroenteroloji Expert Forum

MedHelp platformunun kurulma amacı; sağlık uzmanları ile benzer hastalıkları geçirmiş olan hastaları bir araya getirerek bilgi alışverişini sağlamaktır.

3-      Student Doctor Network – Gastroenterology Network

200.000 üyesi ve 8 milyon gönderisi bulunan topluluk, sağlık eğitimleri boyunca öğrencilere destek olmak ve ihtiyaç duydukları materyalleri sağlamak amacıyla kurulmuştur. Gastroenteroloji forumu ise bunlardan bir tanesidir.

 

4-  American Gastroenterological Association

Amerikan Gastroenteroloji Kuruluşu, 1897 yılında kurulmuş olup, şu an 17.000 üyesi bulunmaktadır. Kurulan Facebook topluluk sayfası ise, gastroenteroloji hakkında bilgi alabilmek için yararlı kaynaklardan bir tanesidir.

5- Gastroenterology

Gastroenteroloji ile ilgili çalışmaları ve örnek değerindeki durumları tartışmak amacıyla açılmıştır.

 

Twitter’da Gastroenteroloji / Organizasyonlar

Twitter’da Gastroenteroloji İle İlgili En Çok Gönderi Yazan Kişiler

 

Medikal Ansiklopediler:

İnternette yalnızca sağlık alanında değil hangi konuda araştırma yapılırsa yapılsın, uğranılan web sitelerin başında gelen Wikipedia gibi, kendi alanlarına özel içerikler üreten “Wiki” web siteleri de bulunmaktadır. Bilmeyenler için söyleyelim; Wiki’nin anlamı “What I Know Is” yani “Benim Bildiğim” anlamına gelmektedir. Gastroenteroloji alanındaki güncel bilgileri sunmak için açılmış Wiki sitelerinden bir kaçını inceleyelim;

  1. AskDrWiki – Gastroenteroloji

Tıp fakültesi öğrencileri ve sağlık uzmanlarının yararlanması amacıyla açılmış olan AskDrWiki, çevrimiçi medikal bilgi edinmek için güvenilir bilgi ve gelişmeleri sunmaktadır.

2.  GANFYD – Gastroenteroloji

Herkes tarafından ulaşılması amaçlanan ve her kayıtlı sağlık profesyonelinin, içerikleri yönetebileceği ve ekleme yapabileceği güvenilir bir kaynaktır.

3.  Wikiversity – Gastroenteroloji

Wikiversity, Wikimedia kuruluşunun bir parçası olup, gastroenteroloji ile ilgili 8 farklı sayfaya ve hastalığa ulaşabileceğiniz bir sayfadır.

YouTube

1- American Gastroenterology Association

2- American College of Gastroenterology

3- Gastro Training

Sağlık Uzmanları ve Hastalar İçin Hazırlanmış Olan Diğer Video Web Siteleri

1-  GastroHEP.tv

GastroHEP.tv bağımsız olan, çevrimiçi bir eğitim web sitesidir. Konuyla ilgili en son hazırlanan ses, video ve blog içeriklerini kullanıcılarına ulaştırmaya çabalar.

2- OR – Live

ORlive, dünyadaki en saygın ve önder cerrahi içerik yayını yapan şirletlerinden biridir. Pek çok uzmanlık ile ilgili oldukça detaylı cerrahi bilgi ve pratik çalışmaları inceleyen ORLive, her ay 50.000 saatlik kaydı kullanıcılarına sunmaktadır.

Submit a Comment