Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

HRSA Kırsalda Yaşayan Hastalara Tele-Tıp Götürme Yolunda

HRSA Kırsalda Yaşayan Hastalara Tele-Tıp Götürme Yolunda
Kubilay Han Uluerim

ABD’de Sağlık Kaynakları ve Hizmetleri Yönetimi (HRSA) kırsal kesimlerdeki bir grup sağlık organizasyonuna toplamda 16 milyon dolar değerinde bir fon dağıtacağını duyurdu. 32 eyalette 60 topluluğa ulaşan fonun temel amacı: Hizmet ve araştırma kalitesini arttırarak her topluluğun sorunlarını anlamaya çalışmak.

HRSA içindeki Kırsal Sağlık Poliçesi Federal Bürosu (FORHP) tarafından dağıtılan 16 milyon dolarlık paketin 4 ödenek programı bulunuyor ve bu paranın şu alanlarda kullanılacağı söyleniyor: tele-tıp teknolojilerinin geliştirilmesi, bakım hizmetini arttırmak için tedarikçilere yardım etmek ve poliçe odaklı arama yapılması.

Toplanan fon şu şekilde bölünüyor:

  • Tele-tıp şebekesi ödenek programı: 21 toplum sağlığı organizasyonu her yıl ortalama 300.000 $ alacak ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu bölgelerde tele-tıp şebekeleri geliştirmek için 3 yıl çalışacak. Bu program özellikle okul merkezli sağlık kurumlarını tele-tıbba teşvik etmek için geliştiriliyor.
  • Flex kırsal kesim gazileri sağlık erişim programı: ABD Kırsal Sağlık Gazi İşleri Bürosu ortaklığıyla yürütülen 3 organizasyona 3 yıl boyunca 300.000 $ para verilecek. Kırsal kesimde yaşayan gazilere akıl sağlığı ve diğer konularda yardım etmek için tele-tıp kullanılacak.
  • Kırsal kesimdeki 7 araştırma merkezine 4 yıl boyunca yılda 700.000 $ para verilecek. Kırsalda yaşayan halkın sağlık hizmetlerine kolay erişimi için poliçeler üzerinde çalışılacak.
  • Kronik rahatsızlıkların sık görüldüğü bölgelerde hizmet kalitesini arttırmak için 3 yıl boyunca 21 organizasyona 130.000-200.000 $ arası bir miktarda para verilecek.

“Bu ödenekler topluluk seviyesinde ortaklaşmayı teşvik ediyor ve destekliyor. Şebekelerle kırsal alanlardaki güvenlik ağını genişletip güçlendiriyoruz. Farklı sağlık kurumları ve sosyal hizmetlerin birlikte çalışması ortak kaynak, ortak uzmanlık ve ortak gelişme demektir.”

– FORHP Ortak Yöneticisi Tom Morris

Submit a Comment