Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cep Telefonunuz Sıtma Teşhisi Koyarak 3 Milyar İnsanın Hayatını Kurtarabilir

Cep Telefonunuz Sıtma Teşhisi Koyarak 3 Milyar İnsanın Hayatını Kurtarabilir
Kubilay Han Uluerim

Dünya çapında sıtmaya karşı verdiğimiz savaşta biraz öne geçsek de bu hastalığın yeryüzünden silinmesine daha çok var. Bazı istatistiklere göre Afrika’nın Sahra çölünün güneyinde kalan kısmı en tehlikeli bölge olmak üzere dünya üzerindeki 3 milyar kişi sıtma riski taşıyor. Özellikle sıtmayı ve tüberkülozu diğer yöntemlerden daha hızlı tespit edebilen bir mobil uygulama ortaya çıktığında hâliyle oldukça dikkat çekiyor.

Nijeryalı firma Digicape‘teki Apple uzmanları Londra merkezli xRapid’le anlaşarak dünyanın ilk otomatik sıtma teşhisi koyan uygulamayı geliştirdi. Bu uygulama dijital görüntüleme ve yapay zekâ alanındaki son teknolojileri kullanıyor. xRapid hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler direkt olarak Digicape’e başvuruyor ve aldığı pakette şunlar bulunuyor:

  • Bir adet iPhone
  • Saha mikroskobu ve bileşik mikroskoplara takılabilen bir ek parça
  • xRapid mobil uygulaması

App-store-screen-shot

“Afrika’da kıtanın insanları ve mevcut vaziyet göz önünde bulundurularak geliştirilmiş sağlık hizmetlerine ihtiyacımız var. Digicape olarak sağlık işçileri, hastalar, aileler ve toplulukları destekleyen ve kullanması çok kolay olan bu uygulamayı geliştiren xRapid ile çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

– Digicape Yönetim Müdürü Robin Olivier

“Sıtma gibi büyük bir hastalığı tespit edebilen ilk iPhone uygulamasını geliştirdiğimiz için çok heyecanlıyız. Dünyanın yarısı risk altında ve bizler halihazırda hasta olan kişilere yardım ederek kendi görevimizi yaptığımız için gururluyuz. Mobil sağlık devrimi dünyanın her yanındaki insanlara yardım etmeye başladı ve bunun bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz.”

– xRapid CEO’su Jean Viry-Babel

Ayrıntılı bilgi almak isteyen okuyucularımız xRapid resmi YouTube kanalı üzerinden uygulamanın tanıtım videosunu izleyebilirler.

Submit a Comment