Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Diyabet Hastalarının Yeni Yardımcısı: Dijital İnsülin Kalemi InPen

Diyabet Hastalarının Yeni Yardımcısı: Dijital İnsülin Kalemi InPen
Kubilay Han Uluerim

Geçtiğimiz yıl yaptığı fonlama kampanyasında Eli Lilly ve Company’den destek alan Companion Medical, Bluetooth bağlantılı akıllı insülin kalemi ve uygulaması için FDA 510(k) izni almayı başardı.

InPen adlı cihaz, insülin pompası kullanamayan diyabet hastaları için geliştirilmiş düşük maliyetli bir teknoloji. Cihazın marifetleri arasında doz ölçümü yapmak, doz geçmişi ve zamanlarını takip etmek, son alınan ve kullanılan dozu görüntülemek, insülin sıcaklığını gözlemlemek ve hastanın doktoruna rapor yollamak bulunuyor. Resmi açıklamaya göre; InPen şimdilik hızlı etki gösteren insülin üreten iki marka ile çalışıyor. Bunlar: Novo Nordisk’ten Novomix ve Eli Lilly’den Humalog.

Companion Smart Insulin Pen

“Diyabet, doğru insülin dozlarının kullanılmasıyla kan şekerinin dengelenmesini gerektiren karışık ve kişiye yük olan bir hastalık. Akıllı kalemler çoğunluğu insülin pompası kullanmayan diyabet hastaları için geliştirilmiş bir doz alma seçeneği sunuyor. InPen, klinik olarak ayarlanmış bir doz hesaplayıcı sayesinde gün içinde birden çok insülin dozunu güvenli şekilde hastaya verebiliyor. Elde edilen veriler daha sonra doktorlar ile paylaşılıyor; kişiselleştirilmiş tedavilere olanak sağlanıyor.”

– Dr. Timothy Bailey, California Üniversitesi

Lilly’nin geçen sene Companion Medical’a yaptığı 3 milyon dolarlık yatırım önemli bir hadisedir. Zira Indianapolis merkezli Lilly’nin diğer ilaç şirketleriyle karşılaştırıldığında daha önceden dijital sağlığa yatırım yapmışlığı yok.

Submit a Comment