Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Brezilya Hükümeti Zika Virüsü Salgınından Dijitalle Korunacak

Brezilya Hükümeti Zika Virüsü Salgınından Dijitalle Korunacak
Kubilay Han Uluerim

Brezilya Sağlık Bakanlığı ülkedeki Zika virüsü ve diğer salgınların semptomlarını gözlemleyen ve rapor eden bir uygulama geliştirdiğini duyurdu. Guardioes de Saude (Sağlık Gardiyanları) adı verilen uygulama Brezilya vatandaşları, 2016 Olimpik ve Paralimpik oyunları katılımcıları ve 500.000 turistin sivrisinekler yoluyla yayılan Zika virüsünden korunmalarına yardım edecek.

Uygulama, akıllı telefon sahibi kişiler tarafından Portekizce, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Arapça ve Çince olmak üzere 7 farklı dilde kullanılabilecek. Guardioes de Saude, kullanıcılarını günlük olarak isilik, ishal ve solunum zorluğu gibi belirli semptomplarla ilgili bilgi vermeye teşvik edecek. Gönderilen bu raporlar uygulamanın Health Map fonksiyonuna yönlendirilecek ve kullanıcıların harita üzerinden kritik salgın bölgelerini görerek farkındalık kazanmaları sağlanacak. Hükümet bu sayede semptomları gözlemleyip tespit edecek ve salgının yayılmasını engelleyecek.

gard

“Guardioes da Saude mobil uygulaması, Brezilya vatandaşları ve yabancı misafirlerin sağlık bilgilerini paylaşmasıyla salgın hastalıkları gözlemlemeye, takip etmeye ve halkı bilinçlendirmeye olanak sağladığı için oldukça önemli bir uygulamadır. Gerçek zamanlı ve etkileşimli bir aygıt olan bu uygulama sayesinde kamu sağlığı hizmeti çalışanları potansiyel tehlikeleri daha çabuk tespit edip müdahalede bulunacak.”

– Brezilya Sağlık Bakanı Ricardo Barros

 

Resmi açıklamaya göre; uygulama, büyük organizasyonlar için kitle kaynak yöntemiyle gözlem yaparak hastalık yayılma riskleriyle ilgili bilgi toplayan ABD merkezli Skoll Global Threats Fund ortaklığıyla yayımlanmış. Guardioes de Saude’ın 2014 FIFA Dünya Kupası sırasında kullanılan Saude na Copa adlı uygulamadan esinlenilerek geliştirildiği de açıklananlar arasında.

Submit a Comment