Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İşletmenizin İzlemesi Gereken Üç Medya Ölçümü

İşletmenizin İzlemesi Gereken Üç Medya Ölçümü
Buğrahan Ceylan

Sosyal medya pazarlamanızı nasıl ölçer ve yönetirsiniz? Pek çok pazarlamacı ve web sitesi sahibi, bu ünlü Peter Drucker sözüne aşinadır, “Ölçebiliyorsanız, yönetebilirsiniz.”  İşletmeniz adına sosyal medya pazarlamasını yapmak için neyi ölçmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Kampanyalarınızın ne kadar iyi işlediğini ölçmek için işte bilmeniz gerekenler:

Ölçüm  #1: Söz Payı

Markanızın sosyal medyada ne kadar bahsedildiğini takip ediyor olabilirsiniz. Bunlar olumlu, olumsuz veya nötr olabilir. Elde edilen sonuçlar da bazı yararlı geri bildirimler sağlar.

Fakat şirketinizin mevcut piyasa ile karşılaştırıldığında ne durumda olduğunu nasıl bilebilirsiniz?

Ölçümleri, Söz Payı (Share of Voice) ile bir üst seviyeye çıkabilirsiniz. Şirketinizin SOV ölçümleri, sektörde sizden ve rakiplerinizden hangi yüzdede bahsedildiğini öğrenmenizi sağlar.

Bunu yapmak için ücretsiz bir araç olan ve size şirketinizin bahsedilme oranını ölçmenize ve rakip şirketlerle karşılaştırmanıza yardım eden Social Mention‘ı kullanabilirsiniz.

Bu ölçüm oldukça önemlidir. Twitter’da sadece kendi markanızdan kaç defa bahsedildiğini takip ettiğinizi düşünün. Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızın sonucunda bu sayının günde 10’dan 20’ye çıktığını gördünüz.

Bu size bir kazanç gibi gözükebilir fakat ya bu rakam rakibinizde günde 1,000’e yakınsa?

Bu durumda koca okyanustan sadece bir kova su aldığınızı fark ettiniz. Elinizdeki rakam size hem markanızı tanıtacağınız potansiyel müşterilerin sayısını bildirir hem de genel pazara nüfuz etmek açısından ne kadar ileri gittiğinizi gösterir.

SOV’u (Söz Payını) hesaplamak için, her bir rakip hakkında bir araştırma yürütün ve sonra pazardaki genel bahsedilme oranını, şirketinizin oranına bölün.

Ölçü #2: Yönlendirme Trafiği

Facebook ve Twitter gibi sitelerde sosyal bir topluluk yaratmak ile kullanıcıların bu sosyal medya sitelerinden şirketinizin web sitesine girmesini sağlamak farklı şeylerdir.

Başarılı sosyal medya pazarlama kampanyaları, kendi web site sonuçlarını arttırmayı hedefler. Bu nedenle sosyal medya sitelerinden oluşturulan yönlendirme trafiğini ölçmek, bilgili pazarlamacının araçlarından biri olmalıdır.

Neyse ki, Google Analytics bu süreci kolaylaştırıyor. Sosyal ağ sitelerinden gelen yönlendirme trafiğinin miktarını görüntülemek için, hesabınıza giriş yapıp, Trafik Kaynakları menüsünden Yönlendirmeler bölümüne girin.

Oradan size en çok yönlendirme sağlayan siteleri, sekme oranlarını, sitede geçirilen ortalama zamanı görebileceksiniz. Sosyal sitelerden gelen yönlendirme trafiğine dikkat edin. Sosyal ağ performansında siteler arasında önemli farklar görebilirsiniz.

Örneğin, Twitter’dan sitenize yönlendirilen kullanıcı sayısı, Facebook’unkinden daha fazlaysa, pazarlama zamanınızın ve bütçenizin büyük kısmını Facebook’a yatırmaya karar verebilirsiniz.

Ölçü #3: Dönüştürme Oranı

Son olarak en önemli sosyal medya ölçümü, dönüştürme oranlarıdır.

Bu oranlar, sosyal ağ sitelerini, şirketinizin web sitesiyle ilgili bir tür ölçülebilir aktivite için kullandığınızı varsayar. Bu aktiviteler veya dönüşümler, ürün satışı, bülten abonelikleri veya benzeri aktiviteler olabilir.

Bu durumda, sosyal medya pazarlamasında kaynaklardan alınan yönlendirme trafiği, ana sayfanıza dönüşüm sağlamıyorsa bunun üzerinde vakit harcamamanız önemlidir.

Dönüşümleri ölçmek için, Google Analytics’den iki ögeyi kurmanız gerekmektedir: Hedefler ve Gelişmiş Trafik Segmentleri.

Google Analytics Hedefler, web sitenizde belirli bir aktivite olduğunda, bu aktiviteleri görmenize izin verir. Google Analytics’de dört farklı Hedefler seçeneği mevcuttur. Bunlar yukarıda anlatılan dönüştürme aktivitelerinden özelleştirilebilir. Hedefleri oluşturma konusunda daha fazla bilgi için, Google’ın bu konu hakkındaki yardım belgelerine bakabilirsiniz.

Buna ek olarak, Gelişmiş Trafik Segmentleri, bireysel trafik kaynaklarını analiz etmenize de izin verir. Örneğin, Facebook’taki ziyaretçilerin sitenizdeki aktivitelerine bakan bir segment oluşturarak, Hedeflerinizi size en nihai dönüşümler sağlayan sosyal siteleri bulmak için ayırabilirsiniz.

  • En az ayda bir kere farklı sosyal medya sitelerinden yönlendirilen ziyaretçilerin sayısını ölçmeye zaman ayırın.
  • Bu bilgiyi daha sonra, gelecek pazarlama kaynaklarınızı sitenize en büyük etkiyi sağlayan web siteleri arasında paylaştırmak için kullanın

Bu ölçüleri kullanarak ve kampanyalarınıza adapte ederek, sosyal medya yatırımınızın, şirketinize daha fazla değer kazandırmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Submit a Comment