Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Müşteri Taleplerinin Önemsendiği Etkili İçerikler Üretin

Müşteri Taleplerinin Önemsendiği Etkili İçerikler Üretin
Ceren Gülpınar

Yalnızca parmaklarla dokunarak etkili içerikler üretmek, markaların bilinirliği için yeterli değildir. İnsanlarla ilgili hikayeler ve görüntülere ulaşabilmek için, müşterilerin bugün ve yarın karşılaşabileceği sorunları firmanızın şimdiden çözmesi gerekmektedir. Bu sorunların üzerinde sürekli olarak düşünen  ve gereken bakış açısıyla sorunların üstesinden gelebilen ilaç firmalarının bilinirliği de artacaktır. Ancak şirket bünyesinde yapılacak olan bu çalışmaları tek seferliğe mahsus olarak görmemeli, bu işi sürdürebilir hale getirmelisiniz.

Örneğin, Adobe‘un yeni içerik pazarlama stratejisini bir düşünün. Bundan birkaç yıl önce, ücretiz sunulan yazılımlar da dahil olmak üzere, şirketin temel grafik uygulamalarıyla yeni bir rekabete karşı mücadele edildi. Buna karşılık, şirket yöneticileri çaba sarf etmeye başladı ve en önemli grafik sorunları hakkında düşünmek için geri adım attı. Online perakendeciler, süslü web sitelerini satışa çıkarmalarına rağmen, şirketler birikmiş tüketici verilerini, satış yapabilmek adına sayfalara yönlendirmedi. Bu yüzden Adobe, bunu mümkün kılmak adına bir platform geliştirmek için analitik bazlı satın almalar ve Ar-Ge yatırımları yaptı. Pazarlama Bulutu olarak  adlandırılan bu yeni platform, doğru zamanda doğru müşteriye doğru görsel gösterimi sağlayabilecek.

Attığı bu adımla yeni bir gelişmeye ayak basan Adobe, sonrasında da içerik pazarlama çılgınlığına yöneldi. Dünyayı dolaşmış 20’den fazla uzmandan oluşan bir ekibe, bloglar göndermeye ve dijital pazarlama forumlarında konuşmayla ilgilenmeye başlandı. Bütün şirketler, genellikle üstünde durulan e-ticaret, dinamik ve çevrimiçi ortamlar veya analitik konularla ilgili yayınlar yapmaya odaklanmıştı.  Adobe da onlar aynı platformlarda yer almak istedi ancak, yalnızca sponsor olarak değil; aynı zamanda bir bakış açısı sağlayıcısı olarak. Aranan bakış açısı, Adobe’un platformunu geliştirmek adına yaptığı araştırmayla geldi. Üstelik veriler, platformu önceden benimseyenler kadar iyi bir ekip tarafından oluşturulmuştu.

Perakendeciler tüm dikkatlerini vererek dinliyorlardı. Adobe’un saldırgan fikri, alanında lider oyuncu haline gelen şirketleri ikna etti. Pazarlama Bulutu, şimdilerde şirketin stok fiyatlarındaki patlamayla bütçeye katkı sağlayan, Adobe’un en önemli gelir kaynağı.

Alternatif olarak, firmanıza ait, kendi büyük içeriklerinizi oluşturmak için, dış kaynaklardan içerik elde etmelisiniz. Ancak bunu yapamıyorsanız, kendinizi rakiplerinizle yaptığınız silah yarışının ortasında takılı kalmış bulabilirsiniz. İçerikleri artırmak, gösterişli, eğlenceli ve akıllı bir davranış olabilir ancak markanızın özgün olmasını zorlaştırabilirsiniz. Bu yüzden de işinize kattığınız değer payının olumlu etkisi oldukça az olacaktır.

İçerik pazarlamanın sürdürülebilir olması için tek yol, yaşadığımız, çılgın, baskılarla ve fırsatlarla dolu dünyada, müşterilere gezinirken yardımcı olmaktır. Eğer bunu başardıysanız,ve pratik bakış açılarınızı çözümlere dönüştürebildiyseniz, üzerinize çekebilmek için ihtiyaç duyduğunuz pek çok materyal sizin olacaktır. Bu sayede de firmanızın bilinirliği artırıp İçerik pazarlamanızı can evinden vurabileceksiniz.

 

Submit a Comment