Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamanın Yeri

Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamanın Yeri
Alperen Sözen

Sosyal mecralarda yer almanın ne kadar önemli olduğunu pek çok örnek olayla deneyimledik. Değişen rekabet koşullarında, insanlara ulaşmanın; bunu yaparken de yanlış yapmamanın ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyoruz. Oluşturduğunuz içerik artık Google aramalarında üst sıralara yerleşmenizde önemli rol oynuyor. Peki ama sadece blog yazmak yeterli mi? İçerik oluşturmanın altın kuralları nelerdir? İçerik oluşturma bir stratejiye bağlı olmalı mı?

Genel olarak sağlık sektöründe yaşanan rekabet, biraz gözlerden uzak gerçekleşirdi. Hastanelere ya da özel muayenehanelere giden hastalar, doktorların yazdığı ilaçları alır ve kullanırdı. İnternetin hayatımıza girmesiyle hastalar, çevrimiçi bilgi aramaya ve bu ilaçların onlar için en iyisi olup olmadığını ya da alternatif tedavilerin varlığını araştırmaya başladı. Sonra sosyal medya devrimi gerçekleşti. Hastalar artık yanlış tedavi edildiklerini düşündüklerinde istedikleri gibi düşüncelerini yazıp, diğer potansiyel hastaları da etkileyebiliyorlardı.

Bugün ise pazarlamacıların ve akademisyenlerin dikkatini çeken ama aslında tarihi John Deere’in kurduğu Deere&Company’e ait The Furrow (1895) dergisine kadar dayanan içerik pazarlama, tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de ele alınması gereken ve stratejisi üzerine kafa yorulması gereken önemli bir araç haline geldi.

Peki içerik pazarlamanın stratejisini belirlerken nelere dikkat etmek gerekir? Sağlık sektörüne odaklı olarak bu soruya şöyle cevap verilebilir:

sağlıkiçerik21- Odak

Etkili bir içerik pazarlaması için konuştuğunuz kişilerin kim olduğunu çok iyi bilmeniz gerekiyor. Hedef kitleniz medikal ekipler ya da profesyoneller mi yoksa hastalara mı ulaşmaya çalışıyorsunuz; buna karar vermeniz gerekiyor. Hedef izleyicinizi / dinleyicinizi küçük bölümlere ayırmak içerik oluştururken işinizi kolaylaştıracağı gibi, mesajın doğru kanallardan doğru alıcılara gitmesine de çok yardımcı olacaktır. Sıfırdan içerik işine başlarken hedef kitlenizi birazcık daraltın. Örneğin, hasta çocukların anneleri, estetik cerrahiyle ilgilenen bireyler ya da kalp hastalarını öncelikli hedef yapın. Bunlardan birine ulaştığınız anda, hedef kitlenizi büyütmeye başlayabilirsiniz.

2- Bağlam

Hastalarınızın karakteristik özelliklerini bilmek onların durumlarının arkasında yatan bağlamı anlamanızı sağlar. Endişeleri, soruları ve ilgili oldukları konuları, internet sitenizi ziyaret ettiklerinde bulabiliyorlar mı? Blogunuzda nelerle ilgili yazılar görmek istiyorlar? Size getirdikleri sorunlar neler ve bunlara nasıl çözüm bulabilirsiniz? İlk etapta belirlediğiniz bu küçük grubun sorunlarına çözüm sunan bağlamda içerikler üretin. Kim olduklarını ve nelerin onlar için önemli olduğunu kendinize sorun.

3- Hedefler

Sağlık sektöründe içerik pazarlamasına başlamadan önce kendinize hedefler belirlemelisiniz. Söz konusu hedef kitleden bu içeriğe nasıl yanıt vermesini beklediğinizi belirlemek önceliğiniz. İnternet sitenize girdiklerinde ya da bloğunuzu okuduklarında ne yapmalarını istiyorsunuz? Hastaların etkileşime geçmesi bir hedef olsa da kısa dönemli hedefler koyarak uzun vadede bu hedefe ulaşmak daha mantıklı olacaktır. Koyacağınız hedefler içerik oluştururken seçeceğiniz materyalleri de etkiler.

sağlıkiçerik14- İletişime Geçmek İçin Planlama

Hastaların çevrimiçi varlığına ait her mecrada yapacağı yolculuğun adımlarını belirlediğiniz küçük bir referans noktası tanımladığınızda, potansiyel hastalarınızla iletişime geçmek için bir plana ihtiyaç duyacaksınız. Neyi, ne zaman, nerde ve nasıl söyleyeceğinizi bu planda belirlemelisiniz. Bazı hastanelerin otomatik e-posta cevaplama sistemleri olabilir. Daha küçük sağlık hizmeti sağlayıcıları için telefon da mantıklı bir yaklaşım olabilir. Planlanmış bir iletişim haritası, hastalarınıza ya da potansiyel hastalara zamanında ve uygun bir biçimde ulaşmanızı sağlar.

5- Üretim İçin Planlama

İyi geliştirilmiş bir içerik pazarlama stratejisi, hastaların sizden beklentilerini yüksek tutacağı bir biçime bürünür. Bunun için hastaların ilgisini çekecek içeriği doğru bir şekilde ve zamanında hazırlamaya yönelik bir planınız olması gerekiyor. İçeriği hangi koşullar altında üreteceğinize dair detaylı bir plan yapmanız, talep arttığında içerik üretme çabası altında ezilmenizi önler. Pek çok içerik, yeniden sunulabilir. Yeniden sunum, kopyala yapıştır mantığından öte bir güncelleme gibi düşünülmelidir. İçeriğe yeni kattığınız hiçbir element yoksa, bu hastalar tarafından fark edilir.

 İyi bir içerik pazarlama stratejisi için detaylı araştırma ve odaklanma oldukça önemlidir. Sektöre söyleyeceğiniz yeni bir şeylerinizin olması, hastalara artı değer katacak uygulamalarınızı duyurmanız gibi pek çok irili ufaklı gelişme içerik olabilir. Önemli olan doğru içeriği doğru zamanlamayla doğru taraflara ulaştırabilmektir.

 

Submit a Comment