Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlk Bilimsel Video Platformu: JoVE.com

Dr.Hakan Çelik

İlk bilimsel video platformu JoVE, dünyanın her yerindeki en iyi laboratuvarlardan bilimsel deneylerin videolarını yaparak ve yayınlayarak, araştırma ve fen eğitiminin ilerletilmesi için en iyi çözümleri yaratmaya çalışıyor.

 

Teknoloji ve internetin hayatın tüm alanlarında etkisini giderek arttırdığı bugünlerde, dünyanın ilk bilimsel video platformunu kullanıma sunan JoVE hiç şüphesiz büyümesini sürdürecek.

 

 

JoVE aslında bilim insanlarına, her şeyi makalelerden öğrenmek yerine videolarla istedikleri yerde ve zamanda öğretebilmeyi amaçlıyor. Genetik, kanser araştırmaları için hücre kültürleri, organ banyoları, hayvan deney modelleri gibi konularda oldukça geniş yelpazeli videolar sunuyor.

 

Bu bilimsel video platformu; sadece hücre kültürü üzerine çalışan bir bilim insanı başka yöntemleri de öğrenmek istediğinde, bunu evinde ya da laboratuvarında yalnızca buradaki videoları izleyerek yapabilmesine olanak tanıyor. Ayrıca JoVE, laboratuvarlarda her dönem tekrarlanan deneyler için harcanan zaman ve paradan tasarruf edilmesini de amaçlıyor.

 

JoVE videolarını yaptığı metotların seçimini PubMed gibi “etkileme gücü” yüksek kaynaklardan seçiyor. Bu sayede bu platformdan yararlan bilim insanlarını, ileride makalelerini yazarken en doğru referansları kullandıkları konusunda memnun edebiliyor.

 

Dünyanın en iyi üniversitelerinden, kolejlerinden, hastanelerinden ve biyoteknoloji şirketlerinden 1.000’den fazlası bu bilimsel video platformunu kullanmaya başladı. Yakın zamanda da ülkemizde Bezmialem, Osmangazi, Dicle gibi üniversiteler de bu platforma abone oldu.

 

Belki günün birinde evinizde bir laboratuvar kurmak isterseniz sizin de aklınızda bulunsun  :)

 

 

Kaynak: http://www.jove.com

 

Submit a Comment