Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Labirent Benzeri Bir Çip, Agresif Kanser Hücrelerini Tespit Etmeye Yardımcı Olacak

Labirent Benzeri Bir Çip, Agresif Kanser Hücrelerini Tespit Etmeye Yardımcı Olacak
Derya Öztürk

Bilim insanları, agresif kanser hücrelerini tespit etmeye yardımcı olmak için sıvı kanallarıyla oyulmuş yeni bir çip geliştirdiler. Labirent şeklindeki bu çip, içinde akan kanda bulunan kanser hücrelerini ayırabiliyor.

Bir milyar hücre içerisinde sadece bir tanesinin kanser hücresi olduğunu düşünürsek, kanseri tespit etmenin oldukça zor bir iş olduğunu söylemek mümkün. Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar; kanser hücrelerini, kan dolaşımındaki diğer hücrelerden ayırmak için dairesel bir labirent şeklinde mikro-akışkan bir çip geliştirdiler. Çip aynı zamanda kanser hücrelerini hızlı bir şekilde yayabilecek kök hücre benzeri hücreleri de tespit edip ayırabiliyor.

Fizik kurallarının zekice kullanıldığı bu çipte eğriler, daha büyük kanser hücrelerini ileriye doğru iterken, daha küçük normal hücreler duvarlara yapışıyor.

Bu tekniğin en önemli özelliklerinden bir tanesi, klasik kanser testlerinden çok daha hızlı bir şekilde sonuç alınabilmesi. Kanserin tespit edilmesi sadece birkaç dakika alıyor. Eğer ilk testten yeterince tatmin olmadıysanız yapmanız gereken tek şey bir çip daha eklemek oluyor.

Uzmanlar, bu tekniğin yeni bir kanser tedavisi dalgasının anahtarı olabileceğini düşünüyorlar. Agresif kanser hücrelerini ayırmayı başardığımızda, o kanseri nasıl tedavi edeceğimiz konusunda daha iyi bir fikre sahip olabileceğiz.

LabyrinthChip

Kaynak: Engadget

Submit a Comment