Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternete Bağlanabilen Bacak Protezi Geliştirildi

İnternete Bağlanabilen Bacak Protezi Geliştirildi
Sevde Çakmak

ABD’de bulunan bir telekomünikasyon şirketi olan AT&T, Hanger (Protez ve Sağlık) Kliniği ile yaptığı iş birliği sonucu protez ihtiyacı olan hastalar için ağ bağlantılı bacak protezi tasarladı. Kullanılan LTE-M teknolojisi sayesinde protez, internete Wi-Fi gibi kablosuz bağlantılara gereksinim duymadan 4G olarak direkt bağlanacak; bu sayede, hastanın takibi sağlanacak.

ABD’de geliştirilen yeni bir protez, takıldığı andan itibaren buluta aktardığı hareket bilgisi sayesinde hastaya uygun olup olmadığını veya herhangi bir sorun oluşturup oluşturmadığını gösteriyor. Bu anlamda, doktorlar da protez uygulaması yaptıkları hastaların uzaktan takibini sağlayıp gereksinimlerinden haberdar olabiliyor. Proteze takılan ivmeölçer, jiroskop sayesinde protezin hareketi ve çalışma sistemi takip edilebiliyor. Bununla birlikte, hastaların günlük protez hareket verilerini mobil uygulama üzerinden izlemek mümkün.

Henüz test aşamasında olan cihaz, resmi mercilerden onay aldıktan sonra Hanger Kliniği hastalarının ihtiyaçlarına göre üretilmeye başlanacak. Sürekli takip imkanı sağlayan cihaz, hastalara ve doktorlara büyük kolaylık sağlayacak.

Kaynak: Nextgov

Submit a Comment