Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnfografik Yazıların Yararları ve Etkileri

İnfografik Yazıların Yararları ve Etkileri
Buğrahan Ceylan

Pek çok insan için istatistikleri çözmek ya da belli bir sektörün kendine has terimlerini anlayabilmek bir eziyet haline gelebilir. Yalnızca metin yoluyla verilen uzun ve karmaşık veriler, okuyucunun cesaretini kırabilir ya da verilmek istenen mesaj, sayısal verilerin içinde kaybolabilir. Özellikle sağlık hizmetleri içerisinde bulunmayan kişiler için, sağlık terimleri ve stratejileri oldukça karmaşık olabilir. Neyse ki infografik paylaşımlar bu karmaşık verilerin olabilecek en eğlenceli ve görsel temalı halleri. İnfografikleri gerçekten yararlı ve aynı zamanda gerekli kılan bu özellikler nelerdir inceleyelim.

Resimlerle Hikâye Anlatımı

Okuyucuyu bilgilendirme aşamasında olabildiğince görsel kullanmak en etkili yollardan bir tanesidir, özellikle sağlık hizmetleri ile ilgili bilgi sunarken bu yöntem çok işe yarar. Biz de bazı yazılarımızda olabildiğince infografik kullanmaya çalışıyoruz. İnfografiğinizde kullandığınız resimlerin kalitesi, web sitenizin içeriklerini çok kısa bir süre içerisinde zenginleştirerek heyecan verici bir hale getirebilir.  Başarılı bir şekilde birleştirilmiş görseller ayrıca web sitenizin trafiğini de arttırmakta etkin rol oynayacaktır. Örneğin; hastaneler için, kurum içi iletişimin ya da belli süreçlerin infografiğinin hazırlanması hem kurumun popüleritesini arttırır hem de bu sayede hastaların sizi daha çok tercih etmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Kısa Süre İçerisinde Bilgi Yayılımını Sağlamak

Dikkat çekme ve bilgi yayılımının gün geçtikçe çok pratik ve kısa bir süre içerisinde gerçekleştiği bir dönemdeyiz. Standart bir internet kullanıcısının herhangi bir web sitesinin açılmasını dahi beklemesi en fazla 5 saniye sürmektedir. Beşinci saniyeden sonra kullanıcı çok büyük bir ihtimalle o web sitesini kapatacaktır. Dolayısıyla bilgi paylaşımı da yaparken, süreyi en etkili nasıl kullanacağınızı hesaplamanız gerekiyor. Sağlık kurumlarının web site açılış sürelerini en hızlı hale getirmeleri bu yüzden çok önemlidir. İnfografiğin en iyi özelliklerinden bir  tanesi de tam olarak bu. Çok fazla bilgiyi tek bir resim içerisine sığdırabiliyorsunuz ve bu bilgiyi incelemek kullanıcı için çoğu zaman bir eğlence haline gelebiliyor. Bu kadar bilgiyi bir web site içerisinde metin olarak vermeye çalışırsanız, okuyucu ya o bilgilerin içinde kaybolacak ya da farklı bağlantılara tıklamak ile zaman kaybedecektir.

Bağlantı Kurma Potansiyeli

İnfografikler, yapım ve içerik olarak kaliteli oldukları zaman, en çok paylaşılan materyaller arasındadır. Eğer doğru istatistikleri ya da süreçleri başarılı bir şekilde görselin içine yerleştirebilirseniz, kurumunuzun ya da kişisel web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz. Ayrıca hazırlamış olduğunuz infografik paylaşılabilir bir öğe olduğu için, web sitenize yönlendirilmiş başka linkler sayesinde Google PageRank puanınızı da arttırmış olursunuz. Çünkü genellikle infografikler bulundukları siteye link verilerek paylaşılmaktadır.

Görüntü Bilgisi Hakkında

İnsan beyni genellikle, yığın halindeki bilgileri özümserken, bir sayfa üzerindeki karakterlerden ziyade görüntü ve şemaları kavramakta daha başarılıdır. O yüzden kurumunuzla ilgili bir bilgi paylaşımında bulunacağınız zaman ağır ve karmaşık yazılar yazmaktansa infografikleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede hem çok daha etkili olmuş olursunuz hem de takipçilerinizin verdiğiniz bilgileri daha uzun süre hatırlamalarını sağlarsınız.

İnfografikler yalnızca iletişim kurmak konusunda değil , ayrıca hastalarınızla etkileşime girebilmenizi de sağlayan çok yararlı araçlardır. Bu araçlar sayesinde zengin içeriklerinizi olabilecek en kısa ve öz haliyle kullanıcıya sunmuş olursunuz. Çoğu zaman infografikler web sitenizin en can alıcı kısımlarını oluştururlar.  Tek Doz Dijital platformumuzda bulunan infografik içeriklere sahip yazılarımıza aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mobil Sağlık Hizmetleri Geleceğe Uzanıyor [İnfografik]

Hastanelerin Sosyal Medya Kullanım Oranları [İnfografik]

Doktorlarımızın Dijital Dünyadaki Yeri [İnfografik]

Teletıbbın Etkinliği ve Tercih Oranları [İnfografik]

 

Submit a Comment