Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Milyarderler Yaratan Sektör

Yeni Milyarderler Yaratan Sektör
Nihal Yormaz

Bulut tabanlı İK servisi Zenefits 2013 Ocak ayından bu yana etkin bir şekilde kullanılıyor. Şirketlerin personel maaşları, izinleri, sigortaları, vergileri ve performans raporları gibi bir çok işlemi gerçekleştirebildikleri Zenefits; geçtiğimiz günlerde 500 milyon dolar C serisi bir yatırım aldığını kamuoyuna duyurdu. Bu yatırımla birlikte şirketin değeri 4,5 milyar dolara ulaştı. Zenefits’in müşterilerine sunduğu hizmetleri geliştirerek daha işlevsel hale getirmeyi amaçladıklarını belirten şirketin CEO’su Parker Conrad, detaylı istatistik hizmeti sunan yazılımlarının altyapısını da güçlendireceklerini söylüyor.

10 Sağlık bilişim şirketinin değeri; Mart 2010’da Ekonomik Bakım Yasası yürürlüğe girene dek 20 milyon doların altındaydı. Bugünse bu şirketlerin neredeyse %90 oranında arttı. Elektronik sağlığa yönelik kayıt tutan Cerner’e göre ise sağlık bilişim hizmetleri sektörü artık 25,1 milyar dolar değerinde. Bu büyümede, 2009 HITECH Yasası ve Ekonomik Bakım Yasası önemli rol oynuyor. Bu yasalarla birlikte hasta kayıtlarının bilgisayar ortamına aktarılması ilk kez gündeme gelmiş oldu. Bu da, şirketlere sektöre yatırım yapma fırsatı tanımış oldu.

Neal Patterson, Cerner’in kurucusu ve CEO’su sahip olduğu yaklaşık 2 milyar dolarlık servetiyle, en bilinen sağlık bilişim milyarderi.  Cerner’in en büyük rakibi, Epic Systems’ın kurucusu Judy Faulkner’ın serveri ise, 3 milyar dolara yakın. Bir diğer isim ise veritabanı sistemleri üreten InterSystems ’ın kurucusu Phillip “Terry” Ragon. Onun serveti ise; yaklaşık olarak 1,6 milyar dolar. Tabii, dünyanın en genç milyarderi Elizabeth Holmes’u da unutmamak gerek. Kurduğu Theranos adlı şirket bünyesinde yıllarca yürüttüğü başarılı çalışmaları sayesinde servetini; 9 milyar dolara yükseltebilen Holmes, sektörün ne kadar çabuk büyüyor olduğunun en büyük kanıtı.

 

Submit a Comment