Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İngiltere Mobil Sağlık Uygulamalarıyla “İyileşmeyi” Hedefliyor

İngiltere Mobil Sağlık Uygulamalarıyla “İyileşmeyi” Hedefliyor
Ebru Demirok

Geçen hafta İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın sağlık uygulamaları girişimini sizlerle paylaşmıştık. Bu hafta ise, bu girişimin diğer ayağında ülkenin en kapsamlı sigorta sistemi olan  NHS’nin NHS direct adı verilen çevrimiçi bir uzantısını ele alacağız. NHS direct sosyal medyayı, yeni çıkan ürün ve hizmetler hakkında toplumu bilgilendirmek üzere aktif olarak kullanmaktadır. Ayrıca danışmanlık, kariyer fırsatları ve sıkça sorulan sorularla alakalı olarak da sosyal medya kanalları üzerinden hizmet vermektedir. NHS’nin sunduğu bazı hizmetler;

  • NHS 111
  • Uzaktan klinik hizmetleri
  • Sağlık ve ilaç bilgi hizmetleri 
  • Dijital servisler
  • Uzun vadeli durum desteği
  • Araştırma, hizmet değerlendirme ve klinik denetim.

İngiltere halk sağlığında rol oynayan kurumlar, doktorların muayenehanelerinde ziyaret edilme sıklığını azaltmak amacıyla bu sağlık uygulamalarını geliştirmiştir. Hastaların biyometrik verilerini ve hastalık belirtilerini düzenli izlemek için pratisyen hekim ve uzman hekimler mobil sağlık kullanımına teşvik ediliyor.

DailyMail’in raporuna göre, uygulamaları kullanan hastalar sağlık sağlayıcıları tarafından izlenecektir. Hastalardan beklenmeyen bir rapor gelirse derhal bir sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir. Sağlık Bakanlığı gereksiz ziyaretleri azaltmak için böyle uygulamaların yardımcı olabileceğini varsayarak milyonlarca sterlin tasarruf yapmayı hedefliyor. Sağlık Bakanlığı ayrıca daha sık izlenmenin hastanın durumunu korumasına yardımcı olacağını ve hastanın aniden kötüye gitmesi halinde acil müdahalenin öngörülebilineceğini belirtiyor.

Telegraph’ın raporuna göre ise, NHS web sitesini ve uygulamasını kullanan hastaların yaklaşık %25’i hekimleri artık daha az ziyarete gittiği belirlenmiştir. Kasım ayında NHS’nin uygulamasının 1 milyondan fazla indirildiği açıklanmıştır.

İngiltere Sağlık Bakanlığı Sekteri Andrew Lansley yaptığı açıklamada birçok insanın, arkadaşları ile dışarıda buluşurken, otobüsün nereden, ne zaman kalkacağını ya da hangi trene yetişebileceğini görmek için uygulamaları kullanmakta olduğunu belirtmektedir. “Ben insanların ihtiyacı olduğu her an onlara yakın destek kaynağını bulmak istiyorum. Kan basıncını izlemek ve toplum sağlığını uygun koşullarda tutmak için uygulamalar kullanılmasını istiyorum.” diyerek eklemektedir. Bilgiye ulaşmanın bir parmak dokunuşu kadar yakın olduğu bu günlerde, hastalar bundan sonra kendini daha güvende hissedebilecekler.

NHS, yayınladığı 500 uygulama ve araç listesiyle, doktorların hastalarına yazdığı reçetelerle ilgili geri bildirim almayı ve ihtiyaca göre başka hangi uygulamaların dahil edilmesi gerektiğine dair geri dönüş almayı hedefliyor. Telegraph’ın raporuna göre, uygulamalar ya ücretsiz ya da ucuz fiyatta olması gerekmekte.

Yalnız geriye büyük bir soru kalıyor; hekim ve hemşireler tüm bu mobil sağlık uygulamalarındaki gelen akışı nasıl eleyebilecek? Bu uygulamalar yaşlılar için nasıl erişilebilir olacak? Hekimlerin bu uygulamaları kullanmaya teşvik etmesi, İngiltere’de hastaların sağlık konusundaki alışkanlıklarını değiştirebilmek için yeterli olacak mı?

Peki ya Türkiye’deki sağlık uygulaması kullanımı ve teşviki yeterli mi? Ya da doktorun, hastasını yönlendirebileceği yeterince uygulama var mı? Sağlık uygulamalarını daha fazla yaygınlaştırmak için ne yapmalı? Çağın yeniliklerine ayak uydurup, çözüm üretebilmek zor değil.

Submit a Comment