Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İngiltere’nin Ambulansları Tabletlerle Elektronik Kayıt Sistemine Geçecek

İngiltere’nin Ambulansları Tabletlerle Elektronik Kayıt Sistemine Geçecek
Kubilay Han Uluerim

Elektronik hasta bilgilerini uzaktan idare etmek ve yönlendirmek için İngiltere’de Kent’teki 200 ilk yardım ekibine iPad dağıtıldı.

South East Coast Ambulance Service NHS Foundation Trust, ambulans hizmetleri için Kainos tarafından özel tasarlanmış Evolve döküman yönetim yazılımını test etmekte. Bu yazılım klinikçilerin kalem kâğıt yerine iPad ile hastaların durumlarını sahadayken güncellemesini sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yürütülmeye başlanan ve Evolve’un kullanıldığı bir deneye sadece beş kişi katılırken bu sayı şu anda yirmi kişiye ulaşmış ve sistem sayesinde 1000 döküman doldurulmuş. İlk başlarda program sadece taburcu olan kişileri ve havale edilen hastaları kapsarken şu anda ilk yardım ekipleri bu sistemi tüm hastaların elektronik kayıtları için kullanıyor.

iPad_e-forms

Evolve elektronik hasta kaydı yönetim sistemi

Bu ayın başında vakfın yönetim kurulu Kent’teki Thanet operasyon biriminin bu programa dahil olmasını onayladı ve Ağustos sonuna kadar 200 iPad dağıtılacağı açıklandı. Nihai amaç ise Brighton ve Hove, Doğu Sussex, Batı Sussex, Kent, Surrey ve Kuzey Doğu Hampshire bölgelerini kapsayan vakfın tamamında kalem kâğıt yerine dijital sisteme geçilmesi.

Şu anki aşamada her hasta vakası için ayrı bir dijital kayıt oluşturuluyor ve bu bilgiler pdf formatına çevrildikten sonra e-posta yoluyla hastanelere yollanıyor. Projenin bitiminde bu verilerin direkt olarak akut ve temel bakım sistemlerine aktarılması düşünülse de vakfın IT Programı Geliştirme Müdürü Karen Mann bunun için daha erken olduğunu söylüyor.

Submit a Comment