Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İngiltere Tamamıyla Elektronik Reçeteye Geçmeye Hazırlanıyor

İngiltere Tamamıyla Elektronik Reçeteye Geçmeye Hazırlanıyor
Kubilay Han Uluerim

Birleşik Krallık’ta yürürlüğe giren elektronik reçete hizmetinin (EPS) bir sonraki aşaması için İngiltere çapında 16 genel pratisyenin katılacağı bir deney yapılacak.

EPS biletlerinin dört ay boyunca genel pratisyenlerle test edileceği daha önceden Health and Social Care Information Centre olarak bilinen NHS Digital tarafından onayladı. Genel pratisyenlerin kim olduğu şimdilik belli olmasa da yetkililerden gelen açıklamaya göre bu kişiler İngiltere’nin dört bir yanından toplanacak.

Üzerinde barkot bulunan bilet şeklindeki bu reçeteler belirli bir eczane seçmemiş hastalara verilecek. Bu biletlerin barkodu eczacı tarafından taranacak ve reçete internetten indirilecek. Ayrıca EPS biletleri İngiltere’nin her yanında her eczanede kullanılabilecek. Deney sahası içindeki genel pratisyenler bu teknolojinin kullanımı için videolarla bilgilendirilecekler.

EPS programı NHS’in bugüne kadar yürüttüğü en uzun milli dijital sağlık programlarından birisidir. Milli Program çatısı altında NHS bünyesinde geliştirilen EPS’in ilk aşamasında üzerinde barkot bulunan sıradan kâğıt reçeteler kullanılıyordu. İkinci aşamada hastanın bir eczane belirlemesi ve eczacının reçeteyi internetten indirmesi mümkün kılınmış, üçüncü aşamada ilaçların ve tedavilerin planlanması kolaylaştırılmıştı. NHS Digital’ın açıklamalarına göre EPS’in dördüncü aşamasında tamamıyla elektronik reçeteye geçişin denemeleri yapılacak. Biletler ile her eczaneden ilaç alabilen hastalar yakın bir gelecekte sadece mobil uygulama ve e-posta yoluyla ilaç alabilecekler.

Deneyin başlama tarihi hakkında şimdilik bir bilgi verilmiş değil. Ek olarak Eylül 2015’te 5000’den fazla genel pratisyenin EPS kullandığı ve 15 milyon hastanın sisteme kaydolduğu vurgulanıyor.

Submit a Comment