Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörünün 2014 Sosyal Medya Trendleri

Sağlık Sektörünün 2014 Sosyal Medya Trendleri
Ceren Gülpınar

Huffington Post‘ta yayınlanan bir makaleye göre Facebook, sağlıkla ilgili bilgilerin paylaşıldığı İngiltere’nin en yaygın dördüncü platformu olarak belirlendi. Facebook gibi pek çok sosyal medya kanalı, sağlık sektörüne yönelik yararlı bilgi paylaşım platformu haline geldi.

Sosyal medya, yalnızca sağlık sektörü profesyonellerinin kullandığı yararlı bir platform değildir; aynı zamanda hastalar ve sağlık sektörü müşterileri için de oldukça kullanışlı bir platformdur. İşte 2014’ün son günlerine yaklaştığımız şu günlerde, sağlık sektörünü etkileyen 5 sosyal medya trendi;

Krize Hazırlık:
Sosyal medya, insanların eş zamanlı kriz anlarına çok daha kolay hazırlanmalarına yardımcı olur. İnsanların, olayın gerçekleşeceği zamanla ilgili bilgilendirilmesini sağlar. Önemli bir salgın ya da sağlık sorunu olduğunda geleneksel yöntemlere nazaran, sosyal medya üzerinden insanlara ulaşmak profesyoneller için oldukça güzel avantajlar sunmaktadır.

Hasta Eğitimi:
Çevrim içi araçlar ve sosyal medya sağlık sektörü profesyonelleri tarafından, hastaya yönelik bilgiler sunmak amacıyla doğrudan kullanılabilir platformlardır. Herhangi bir sağlık problemi ya da hastalıkla ilgili bilgi almak isteyen hastalara, yüz yüze randevudan daha etkili ve hızlı çözümler sosyal medya aracılığı ile sunulabilir. Böylece, hızlı ve düşük maliyette sağlık hizmeti almak isteyen hastalar, sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanmış olacaktır.

Eş Zamanlı Tweetlerle Hastaları Bilgilendirme:
Tıbbi prosedür ve yeniliklerle ilgili bilgilendirme yapılarak mevcut ve potansiyel hastaların bilgilendirilmeleri sağlanabilir ve kullanıcılar, sosyal medya üzerinden alacakları sağlık hizmetlerinden maksimum verimi elde edebilirler.

Alınan Önlemlerin Geliştirilmesi:
Günümüzün aktif sosyal medya kullanıcıları, kendi iş alanlarıyla ilgili Facebook sayfalarını takip ederek meslekleriyle ilgili bilgi edinebilir ve meslektaşlarının paylaşımlarından yararlanabilir. Bu durum sağlık sektöründe de böyledir. Sağlık hizmet sektörüyle ilgili bilgi paylaşımı yapılan platformlarda görülen bir yanlış, diğer takipçiler tarafından düzeltilmelidir. Böylece, doğru ve amacına yönelik paylaşımların sayısı artacak ve daha fazla insana doğru kanallar aracılığıyla yardımcı olunabilecektir.

Hastaların Güçlendirilmesi:
Sosyal medya kanallarında bulunan hastalara, ilgili oldukları sağlık konularıyla ilgili zengin içerikler sunularak kendilerini güçlü hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için, destekleyici gruplar oluşturabilir, sağlık koşulları ile ilgili araştırmalar yayınlayabilir, doktorlara hastalarda nadir olarak görülen sağlık sorunlarıyla ilgili daha fazla araştırma yapma imkanı sunabilir ve hastalara kendi seslerini duyurabilecekleri bir ortam oluşturabilirsiniz.

Sosyal medyayı nasıl daha aktif ve verimli bir şekilde kullanabileceğinize yönelik strateji belirlemek istiyorsanız, pazarlama faaliyetlerinizin ve iletişiminizin iyi olduğundan emin olun. Öncelikle hedef kitlenizi belirleyin ve belirlediğiniz kitlenin hangi platformlarda daha fazla zaman harcadığını bilerek işe başlayın.

Submit a Comment