Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Hizmetleri Pazarlamasında Özgün İçerik Desteği

Sağlık Hizmetleri Pazarlamasında Özgün İçerik Desteği
Buğrahan Ceylan

İçerik üretmek konusunda sıkıntı yaşayan insanların problemlerinin en önemlisi de hastaların isteklerini tam olarak bilmemeleridir. Gerçek bir etki yapacak ve geri dönüşüm sağlayacak olan içeriği üretmek hala zor bir iş. Zor olması bir yana eğer etkili olmasını istiyorsanız ilk yapmanız gereken zengin bir konu bulmak olacaktır.

Etkili bir yazı yazmak isterken, henüz daha yazıya başlık bile atamayacak durumdaysanız üzülmenize gerek yok. Pek çok içerik üreticisi zamanını ne söyleyeceklerini ve nasıl söyleyeceklerini düşünürken kaybeder ki bu oldukça normaldir.

Eğer yazıya başlayamıyor ve fikir bulamıyorsanız, mevcut hastalarınızla konuşun

Eğer yeni hastaları, kendi hastanenizde tedavi olmalarına ikna etmek için içerik bulmaya çalışıyor ama bu konuda üst üste başarısızlık yaşıyorsanız, en güvenilir yöntem mevcut hastalarınızla konuşmanızdır.  Çünkü şu an ki hastalarınız sizi neden seçtiklerini kesinlikle biliyorlar. Niçin hala sizin uzmanlarınızı seçtiklerini, niçin güvendiklerini ve diğer pek çok eleştiriyi dinleyin ve tüm bu konuşmaları içeriğe dönüştürün.

Mevcut hastaların merkezde olduğu bir içerik üretmek, kurumunuzun tekrar ve tekrar tercih edilmesini de sağlar. Hastalarınızla yapmış olduğunuz etkileşim, iyi bir izlenim bırakacaktır.

Bunun dışında olmazsa olmazları sıralarsak eğer:

1- E-maillerinize mutlaka geri dönüşüm yapılmasını sağlayın. Yaptığınız anketlerde mutlaka yorum yapmalarını isteyin ve gerekirse biraz da ısrarcı olun. Çünkü hastaların sizden ne istediklerinizi öğrenebilmek çok önemlidir.

2- Sosyal Medya ve ağlarınızda olabildiğince karşılıklı konuşma başlatmaya çalışın. Bir sohbet akışı düzenleyin ve arkanıza yaslanıp aradığınız içeriğin en kolay şekilde size gelmesini izleyin. Takipçilerinizi buluşturun ki her iki tarafta kazançlı çıkabilsin.

3- Daha önce çıkmış olan yazılarınızı elden geçirin. Çoğu hastanenin data bankasında eski tanıtım videolarından, kullanılmamış basın bültenlerine kadar pek çok belge depolanmaktadır. Bu belgeleri güncelleyip yeniden kullanabilirsiniz.

4- Sıkça sorulan sorular sayfanızı düzenleyin.

5- Sayfanızda mutlaka anahtar sözcük arama sistemi kullanın. Çünkü hastalar bulamadıkları içerikleri aratmak isteyeceklerdir.

Sakın unutmayın, yalnızca dolu gözükmesi için içerik üretmeyin. Konuyla gerçekten ilgili ve dikkat çekici bilgiler bulmaya uğraşın.

Kaliteli içeriğin gücünü ve ne kadar değerli olduğunu kanıtlayan istatistikler ise şöyle:

  • İnternet kullanıcılarının %60’ı şirketlerin web sitelerinde talebe göre hazırlanmış özel içerik bulduklarında, o şirket ya da sağlık kurumu hakkında çok da pozitif düşünüyor.
  • Kullanıcıların %78’i özel içerik hazırlanmış web-siteleri incelediklerinde, bu içeriklerin kendileriyle iyi iletişim kurulmak için hazırlandığını düşünüyorlar. İnsana değer verilen yerde daima kalite de vardır.
  • 10 organizasyondan 9’unun mutlaka kendilerine özel oluşturulmuş içerikleri var.
  • Kullanıcıların %70’i ise bir kurumun kalitesini verilen reklamlardan değil, o kurumun yayınladığı yazılarla değerlendirmeye çalışıyor.
  • İçerik pazarlama ayrıca oldukça düşük maliyetlidir.
  • Kullanıcıların %68’i zamanının çoğunu ilgilendikleri bir marka hakkında araştırma yaparak ve yazılarını okuyarak geçiriyor.

 

Ayrıca çoğu kişi, herhangi bir bilgi aradığı zaman, bu bilgi akışının kendi kontrolünde olmasını istiyor:

   • Pek çok insan televizyon reklamlarını izlemeden değiştiriyor ve önem vermiyor.
   • Direk maillerin pek çoğu hiç açılmıyor.

 

Kaliteli içerik tüm okuyucular için önemlidir. İster gündelik ve rastgele bilgi araştıranlar, ister markanızla özel olarak ilgilenen kullanıcılar olsun bu sayede tüm kullanıcılar için kaliteli bir marka kimliği oluşturabilmek mümkün.

 

 

Submit a Comment