Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

YouTube Yasağının Toplum Sağlığına Etkileri

YouTube Yasağının Toplum Sağlığına Etkileri
Ali Mahmut

Gelişen teknoloji ile artık günümüzde bilgiye ulaşmak daha kolay. Ancak bu bilgiler, çoğu zaman doğruluğu değerlendirilmeden paylaşılmaktadır. Ülkemizde romatizmal hastalıklarla ilgilenen hekim sayısı yeterli değildir. Bu nedenle pek çok hasta, hastalıkları ile ilgili bilgilere internet sitelerinden ve hasta forumlarından ulaşmaya çalışmaktadır. Türkiye Romatoloji Derneği, iyi niyetli paylaşımların birçok hastanın tanı ve tedavi aşamasında yanlış yönlenmesine hatta bazen zarar görmesine yol açtığını gözlemlemiştir. Bu veriler ışığında hastaların doğru bilgiye ulaşmasını bir sosyal sorumluluk olarak gören Türkiye Romatoloji Derneği,  Romatizma TV’yi kurmuştur.
Türkiye Romatoloji Derneği üyesi öğretim görevlileri tarafından; hastaların öğrenmek istedikleri soruların cevaplandığı, tanı ve tedavi aşamalarının doğru şekilde anlatıldığı, konu başlıkları altında en çok sorulan soruların ve cevaplarının bulunduğu ayrıca iletilen soruların cevaplanarak güncellendiği Romatizma TV internet yasasına takıldı.

 

romatizma tv

 

Sağlık sektörünün dijital platformlarda emekleme döneminde olduğu günümüzde, arşivinde 260 üstünde video bulunan Romatizma TV, YouTube engeline takıldı. Bilindiği üzere 27 Mart 2014 itibariyle ülkemizde YouTube erişimi engellendi.  Mediakraft‘ın verilerine göre; Türkiye’de, YouTube yasağı ile izlenen video sayılarında üçte ikilik bir düşüş yaşandı. Romatizma TV videolarına YouTube üzerinden erişilemediği için kullanıcılar bu zengin arşive ulaşamamakta. YouTube yasağının ne kadar süreceği belli değil. Bu yasağın etkilerine güncel bir örnek olan Romatizma TV’nin kurucusu Türkiye Romatoloji Derneği takipçilerini Facebook sayfasından bilgilendiriyor.

 

Romatizmatv

 

Submit a Comment