Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Türkiye’de İnternetin Sağlık Amaçlı Kullanım Alışkanlıkları – Eylül 2013 [Rapor]

Dr. Sertaç Doğanay

Tek Doz Dijital’in 533. yazısını yazmak da bana kısmetmiş. Farkında mısınız bilmiyorum ama 15 Kasım’da 1. yaşımızı kutladık :)

Geçtiğimiz 12 ay boyunca çok büyük bir emekle Türkiye’de bir ilki hayata geçirdik ve dijital sağlık, ilaç ve sağlık sektörünün sosyal medya kullanımı, mobil sağlık ana başlıkları altında 500’ün üzerinde yazıyı, hem de günlük olarak paylaştık. Bu anlamda sadece Türkiye’de değil, global arenada da rakipsiz olduğumuzu söyleyebilirim.

hwalth and internet

Geçen sene bu zamanlar doktorsitesi ile kurucusu olduğum dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı Social Touch‘ın ortaklaşa yürüttüğü online araştırmayı sizinle bu yazımda paylaşmıştım. 2012 senesinde yapmış olduğumuz anketin raporunun orijinalini bu linkten indirebilirsiniz.

Bu sene ise aynı araştırmayı tam 8.001 kişide tekrarladık. Bu kadar geniş kapsamlı olması açısından Türkiye’nin interneti sağlık amaçlı kullanımına ve bundan nasıl etkilendiğine ışık tutmakla kalmayıp, dünyaya da önemli mesajlar veriyor. Eylül 2013 tarihli, bu alanda yapılmış en geniş kapsamlı araştırmayı indirmek ve paylaşmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Geçen seneki anketin en can alıcı sorusu ve en şaşırtıcı cevabı, “internetten edinilen bir bilgi sebebiyle bir ilacı kullanmaktan vazgeçme kararı alınması” olarak öne çıkmıştı. Bu sene bu soruya verilen olumlu cevap oranı arttı.

 Anket Sorusu

Gerek sağlık hizmeti veren kurumlar, gerek ilaç firmaları, gerek doktorlar ve gerekse (belki de en önemlisi) uzmanlık derneklerinin farkında olması gereken başlıca mecranın dijital medya olduğunu net olarak ortaya koyan bu araştırmayı sizlerle paylaştığım bugün itibariyle Türkiye’nin önemli uzmanlık derneklerinden ikisinin; Türkiye Romatoloji Derneği ve Türk Toraks Derneği‘nin sosyal medya aktivitelerine Social Touch olarak profesyonel destek verdiğimizi de gurur ve mutlulukla paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz sene eylül ayından bu yana 30’un üzerinde ulusal tıp kongresi, organizasyon ve toplantıda, yüksek lisans derslerinde 2.000’in üzerinde sağlık profesyoneli ve dijital iletişim meraklısına seminer ve eğitim verme fırsatı buldum. Şu kadarını söyleyebilirim ki, sağlık alanında dijital iletişim yöntemlerinin ve sosyal medyanın kullanımının kitabı daha yeni yazılmaya başlanıyor. Geçen sene bu zamanlar Tek Doz Dijital’de her gün yazmaya değer 3-4 yazı bulmak için harıl harıl tarama yaparken, şimdi elimize geçen 10’larca makale arasından en iyilerini seçmek zorunda kalıyoruz (ne büyük lüks).

Son olarak, birinci yaşımızı kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde, üyesi olduğumuz platformun Bumerang Blog Oscarları’nda “En uzman blog” dalındaki ödüle aday olduğumuzu ve finale kaldığımızı hatırlatayım.

Umarım bir sonraki yazımda size ödüllü bir blogun yazarı olarak seslenirim. Destekleriniz için şimdiden çok teşekkürler :)

 

Comments

 1. Koray

  Çalışmayı internet üzerinde mi yaptınız? Örneklemeyi nasıl yaptınız? ve örneklemin yaş/cinsiyet/sosyoekonomik durumu hakkında ne söyleyebilirsiniz?

  • Onur Tuhta

   Merhaba Koray Bey,
   Çalışma doktorsitesi.com’un 1.717.673 kayıtlı kullanıcısı arasından randomize bir şekilde, farklı şehirlerden ve farklı yaş gruplarından dahil olan 8.001 kişi ile gerçekleştirilmiştir.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

Submit a Comment