Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında İlaç Sektörü

İnternet Dünyasında İlaç Sektörü
Buğrahan Ceylan

Firmalar artık sosyal medya aracılığıyla bir ürünün ne kadar başarılı olup olamadığını daha pratik bir şekilde analiz edebilmektedirler. Özellikle yeni bir ilaç hakkında, hastaların yaptığı geri bildirimler bu konuda ilaç firmalarına benzersiz bir kaynak sunabilmektedir. Sosyal medyanın bu işlevi, yeni ürünlerin gelecekte nasıl bir konumda olacağını tahmin etmekte fayda sağlamakla beraber, firmaların ürünle ilgili stratejilerini değiştirmelerini yani bir anlamda muhtemel krizlerin önlenmesine de olanak sağlamaktadır.

Bu stratejilerin içinde çok önemli bir yer tutan sosyal medya ve dijital dünya ilaç şirketlerinin aynı zamanda hedef kitlelerinin seslerini dinlemeye de olanak sağlamaktadır.

Bu yazı, ilaç sektörü hakkında doğru bilgi akışını sağlayan haber kaynaklarından blog sayfalarına, çevrimiçi gruplardan ilaç sektörü hakkında bilgilendirme yapan ve iyi içerik sunan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları içermektedir.

 İlaç sektörü  hakkında en güncel gelişme ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir.

1- eyeforpharma

Dijitalleşmenin hızlandığı şu günlerde ilaç sektörünün geleceği, hastaların beklenti ve geri bildirimlerine önem verebilmekte ve dinleyebilmekte yatmaktadır. Eyeforpharma, hem ilaç sektörü çalışanlarına hem de sağlık uzmanlarına yönelik olarak, en son gelişmeleri sunmakla beraber yeni trendlerden de haberdar etmeyi görev edinmiştir.

2- Medical News Today – Pharma Industry/Biotech Industry News

İlaç sektörü ile ilgili en son gelişmeleri sunan Medical News Today aracılığıyla  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz. 2 milyon tekil ziyaretçi sayısıyla popüler bir bilgi kaynağıdır.

3- Pharmanews.eu 

Tüm Avrupa’da ilaç sektöründe yaşanan gelişmeleri okuyucularına sunmayı hedefleyen ve güncel tutulan bir haber kaynağıdır.

4- PharmiWeb.com

1999 yılından bu yana, ilaç sektöründeki en önemli gelişmeleri sunan PharmiWeb, çeyrek milyona yakın sağlık uzmanı çalışanı ile değerli bir haber kaynağıdır.

5- Drugs.com

Drugs.com’un en önemli misyonu, ilaçlar ve ilaç sektörü ile ilgili internette bulunan en güvenilir haber kaynağı haline gelmektedir.  24.000’den fazla ilaç hakkında yazılmış pek çok tavsiyeyi de bünyesinde barındıran site, kullanıcılar için güvenilir bir kaynaktır.

6- The Medical News – Pharmaceutical News

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

7- Internet Drug News.com

Her gün düzenli olarak güncellenen ilaç sektörü ile ilgili gelişmeleri sunan bir haber kaynağıdır.

8- MDLinx – Pharma News

Sağlık uzmanları ile hastaları medikal bilgi alışverişi için buluşturmayı amaçlayan kaynak, ilaç sektörü hakkında da önemli gelişmeleri sunmaktadır.

9- Medscape – Pharmacists

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

10- World Pharma News

Dünya çapındaki önemli gelişmeleri kullanıcılarına sunan lider haber kaynakların bir tanesidir.

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. İnternet dünyasında onkoloji ve kanser ile ilgili hazırlanmış pek çok blog sayfası bulunmaktadır. Bu blog sayfalarınınn çoğunda ise kontrol edilemeyen reklamlar ve spam içerikler bulunmaktadır. İlaç sektörü ile ilgili yararlı bilgiler ve gelişmeleri sunan en kaliteli blog sayfalarından bir kaç örnek sunmak gerekirse;

1- In The Pipline

Derek Lowe tarafından kaleme alınan bu blog sayfası, ilaç sektöründeki gelişmeleri okuyucularına sunmakla beraber bu gelişmeleri medikal etikler doğrultusunda incelemektedir.

2- Dose of Digital 

Sağlık hizmetleri ve ilaç sektöründe dijital gelişmelerin nasıl bir yararı olabileceğini araştıran ve sunan bir blog sayfasıdır.

3- ePharma Rx

15 yıl boyunca sağlık hizmetlerinde çalışan Wendy Blackburn tarafından hazırlanan bu blog sayfası, ilaç sektöründe yaşanana dijital gelişmelere bir ajansın bakış açısıyla yaklaşmaktadır.

 4- Eye on FDA

İlaç sektörü iletişimi ve planlaması alanında en kaliteli haber ve incelemeleri sunan blog sayfalarından bir tanesidir.

5- Pharma 2.0

İlaç sektörü ve sosyal medya ilişkisini inceleyen bir blog sayfasıdır.

6- Pharma Strategy Blog

İlaç sektörünün dijital dünyada izlemesi gereken stratejiler hakkında 2006 yılından bu yana gelişmeleri sunan bir blog sayfasıdır.

7- PharmaGossip

eDrugsearch.com tarafından en iyi 100 sağlıkblogu arasına giren PharmaGossip, neredeyse her yazısında ilaç sektöründe yaşanan gelişmeler ile bu gelişmelerin etik uyumluluğunu incelemektedir.

8- Pharmalot

E-ticaret alanındaki bloglar içinde üçüncü en iyi blog ödülünü alan Pharmalot, ialç esktörünün dijital dünyadaki pazarlama stratejileri hakkında içerik üretmektedir.

9- Whydotpharma.com

Sağlık hizmetlerinin gelişimi açısından, hastaların ve sağlık uzmanlarının sosyal medyayı nasıl kullandıklarını anlatan ve inceleyen bir blog sayfasıdır. Ayrıca ilaç endüstrisinin yeni tedavi ve ilaçlar hakkında nasıl bir dijital strateji izlemesi gerektiğini de inceleyerek okuyucularına sunmaktadır.

10- Pharma Marketing Blog

2005 yılından bu yana düzenli olarak güncellenen bir blog sayfasıdır.

11- PharmExecBlog

Global olarak tüm dünyadaki ilaç sektörü gelişmelerini takip ederek kullanıcılarıyla paylaşan bir sayfadır.

Podcast Yayınları:

Bilgisayar başında araştırma yaparken, bir konu hakkında araştırma yapmak ve bilgi sahibi olmak için okumak yerine dinlemek çok daha iyi bir yöntem olabilmektedir. Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda ilaç sektörü hakkındaki gelişmelerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- MUSC Health Audio Podcast

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, kadın sağlığı  ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

2- FDA Drug Safety Podcasts

FDA tarafından hazırlanan bu podcast yayınında, ilaçlarla ilgili detaylı bilgileri ve güvenlik önlemlerini bulabilirsiniz.

3- Medscape Pharmacists Podcast

Medscape eczacıları aracılığıyla en son medikal gelişmeleri takip edebileceğiniz bir podcast yayınıdır.

4- Pharma Marketing Talk

İlaç endüstrisinin pazarlama aktiviteleriyle ilgili liderlerin ve uzmanların görüşlerine yer verildiği bir podcast yayınıdır.

5- Pharmaceuticals and Biotechnology

İlaç sektöründe çalışan profesyonellerin görüşlerine yer veren bir podcast yayınıdır.

İnternet Toplulukları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, ilaç sektöründeki gelişmeleri paylaşan çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- PharmQD

PharmQD’nin amacı; ilaç sektöründe çalışan profesyonellerin dijital dünyada bir araya gelebilecekleri bir platform yaratmak ve bu platform aracılığıyla hedeflerine bir adım daha yaklaşabilmelerini sağlamaktır.

2- Student Doctor Network – Pharmacy Forum

Kısa haliyle SDN, eczacılık ve tıp eğitimi alan öğrencileri mesleğe hazırlamak ve cesaretlendirmek amacıyla kurulmuştur. 200.000′den fazla bulunan üye sayısı ve 8 milyonu geçkin gönderi sayısıyla iyi bir bilgi kaynağıdır.

Facebook Grupları

İlaç Şirketlerinin Facebook Sayfaları

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, ilaç sektöründeki  güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

İlaç Sektöründeki Gelişmeler ile İlgili En Çok Tweet Atan Kişilerin Hesapları

YouTube

1- OncologyReport

2- Oncology Nursing Society

3- eyeforpfarma TV

http://youtu.be/M8RwsE5kSTM

4- Dose of Digital on YouTube

5- IRGnews

6- Pharma IQ for Pharma nad Biotech

İlaç Sektörü İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri

Submit a Comment