Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Psikiyatri

İnternet Dünyasında Psikiyatri
Buğrahan Ceylan

Psikiyatri, insanın davranış dinamiklerini açıklamak üzere çalışan ve normal ile normal dışı davranış örüntülerini sınıflandırarak tedavi etmeye çabalayan tıp bilimidir. Psikiyatri, internet dünyasında oldukça fazla yanlış bilginin sunulduğu bir daldır. Bu yazımızda psikiyatri dalının internet ve sosyal medyadaki varlığını okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bulabilirsiniz.

Psikiyatri hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir;

1- American Psychiatric Association

38.000 psikiyatri uzmanını bünyesinde barındıran topluluk, insan sağlığını daha iyiye taşımak amacıyla, uzmanların bir araya gelerek bilgi alışverişi yapmalarını ve psikiyatri dalının sesi olmayı amaçlamaktadır. 1844 yılında kurulan topluluk dünyanın en büyük  psikiyatri organizasyonudur.

2- Clinical Psychiatric News

Psikiyatri dalındaki en son gelişmeleri haber olarak sunan platform, psikiyatri uzmanlarının gelişmeler üzerine tartışmalarını ve güncel bilgilere sahip olmalarını amaçlamaktadır.

3- MedPage Today

Sağlık uzmanlarına yönelik içerik üretimi yapan MedPage Today, psikiyatri ile ilgili çıkan en son haber ve gelişmeleri klinik perspektiften inceleyerek uzmanlara iletmektedir.

4- Medical News Today

Psikiyatri ile ilgili en son yöntemleri ve gelişmeleri sunan Medical News Today ile  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.

5- Psychiatric News

American Psychiatric Association (APA)’nın bünyesinde hizmet veren ve son gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan bir haber sitesidir. Psikiyatri alanındaki klinik araştırmaları konu almaktadır.

6- ScienceDaily

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir.

7- Medscape

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

8- The Medical News

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Psikiyatri ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- Clinical Psychology and Psychiatry: A Closer Look

Psikiyatrik tedavi yöntemleri, bilimsel gelişmeler ve klinik psikoloji ile ilgili gelişmeleri sunan bir blog sayfasıdır. 2006 yılından beri düzenli olarak güncellenmektedir.

2- Child in Mind

Bir pediyatrist tarafından kaleme alınan bu blog sayfasında, çocukların tüm bilişsel gelişim süreçleri ve mental sağlıkları ile ilgili güncel bilgileri bulabilirsiniz.

3- Corepsych

Corepsych, web dünyasındaki en popüler blog sayfalarından biridir. Dr. Charles Parker tarafından düzenlenmektedir.

4- Frontier Psychiatrist

Dr. Stephen Ginn tarafından düzenlenen bu blog sayfası, nadir görülen psikiyatrik bozuklukları ve semptomları incelemekte ve okuyucularına sunmaktadır.

5- The Carlat Psychiatry Blog

İnternet dünyasında, medikal alandaki popüler blog sayfalarından biridir. Medikal eğitim amacıyla zengin içerikler bu sayfada bulunmaktadır.

6- The Psychiatrist Blog

The Future of NHS editörü ve bir psikiyatrist olan Dr. Michelle Tempest tarafından hazırlanan bu blog sayfası 2005 yılından bu yana düzenli olarak güncellenmektedir.

 

Podcast Yayınları:

Hazırlanmış olan ses dosyaları sayesinde, özellikle sürekli hareket halindeyken dahi bu dosyaları dinleyerek bir konuda bilgi sahibi olabilmek artık oldukça kolay. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda psikiyatri ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- MUSC Health Audio Podcast

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, psikiyatri ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

2- Three Shrinks Podcast 

Bu podcast yayınında psikoloji, psikiyatri, nöroloji ve beyin hastalıkları ile ilgili konuları takip edebilirsiniz.

3- Royal College of Psychiatrists Podcasts

Her ay psikiyatri alanında en güncel gelişmeleri sunan bir podcast yayınıdır.

4- American Journal of Psychiatry Audio Podcasts

American Journal of Psychiatry’de yayınlanan en popüler konu başlıklarını toplayan ve yayınlayan bir podcast’tir.

5- PeerView Psychiatry Podcasts

Bağımsız olan ve tıp dünyasındaki en güncel bilgileri toplayarak kullanıcılarına sunan bir yayındır.

6- Medscape Psychiatry Podcast

Medscape Psychiatry’den güncel haberleri sunan bir yayındır.

İnternet Grupları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, psikiyatri ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- Doctors Lounge

20 farklı uzmanlık üzerine 20.000’den fazla sayfası bulunan bir platformdur. 10.000’den fazla medikal makaleyi bünyesinde barındırmakla birlikte 30.000 medikal soruya verilmiş cevaplar ile değerli bir bilgi kaynağıdır.

2- Student Doctor Network – Psychiatry Forum

Kısa haliyle SDN, tıp eğitimi alan öğrencileri mesleğe hazırlamak ve cesaretlendirmek amacıyla kurulmuştur. 200.000′den fazla bulunan üye sayısı ve 8 milyonu geçkin gönderi sayısıyla iyi bir bilgi kaynağıdır.

3- Inspire – Psychiatry Community

Akıl sağlığı ile ilgili problemleri olan hastaları, ailelerini ve yakınlarını bir araya getirerek bilgi paylaşımını amaçlayan çevrimiçi bir platformdur.

4- psychiatryRounds

Psikiyatri alanındaki tüm medikal uzmanları bir araya getirmeyi amaçlayan bir topluluktur.

Facebook Grupları

 

1- Psychopharmacology/Psychiatry Interest Group

2- American Academy of Child and Adolescent Psychiatry

3- Neuropsychiatry

4- Psychiatrists

5- Association for Academic Psychiatry

6- New York International Mental Health Interest Group

7- American Psychiatric Association

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, psikiyatri alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

Psikiyatri ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Psikiyatri İle İlgili YouTube Kanalları:

 

1- Clinical Psychiatry News

2- Psychiatry Teaching Resource

3- Stockholm Psychiatry Lectures

 

 Psikiyatri İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:

1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-

 

Submit a Comment