Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Türk Oftalmoloji Derneği ve Novartis’ten Sarı Nokta Hastalığı İçin Kampanya

Türk Oftalmoloji Derneği ve Novartis’ten Sarı Nokta Hastalığı İçin Kampanya
Buğrahan Ceylan

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu ile ilgili farkındalık yaratmak, hastalığın tedavisi ile ilgili güncel bilgileri sunabilmek amacıyla bir kampanya düzenledi.

Makula; sarı nokta da denilen ve keskin görmeden sorumlu retina tabakasının ortasında çok küçük bir alanı kapsamaktadır. Karşıya baktığımızda kornea ve lens tarafından ışık makulaya odaklanır. Görmemiz merkezde daha kuvvetli, kenarlara doğru ise daha zayıftır. Makula dejenerasyonu işte bu sarı noktanın hasarlanması ile ortaya çıkar. Temel risk faktörü ilerleyen yaştır. 50 yaş ve üzeri insanlarda geri dönüşümsüz görme kaybının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birim Başkanı Doç. Dr. Serra Arf; “Hastalığın belirtileri arasında çarpık görme, merkezde siyah nokta görme, kontrast duyarlılığının azalması ve görmede bulanıklık yer almaktadır. Hastalar görme kaybını yaşlılığın doğal bir süreci olarak algılamaktadırlar” diye konuştu.

Hastalık hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla, Ekim ayı itibariyle bir yıl boyunca sürecek olan kısa film yarışması düzenlendi. Yarışmacılar bu adresten 12 Eylül 2014 tarihine kadar katılım sürecini başlatabilecek. Dernek ve Novartis’in işbirliği ile düzenlenen “Sarı Nokta Hastalığı Kısa Film Yarışması”  tanıtım videosu aşağıdaki gibidir;

 

Submit a Comment