Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Baş Dönmesine Bağlı Rahatsızlıkları Teşhis Eden Test Cihazı Geliştirildi

Baş Dönmesine Bağlı Rahatsızlıkları Teşhis Eden Test Cihazı Geliştirildi
Sevde Çakmak

Dünyada 65 yaş üstü bireylerin yarısı baş dönmesine bağlı rahatsızlıklar yaşıyor. Bu rahatsızlıklara neyin sebep olduğunu tespit etmek üzere yapılan testler, hastalar için oldukça ağrılı geçmesinin yanı sıra işitme hasarlarına yol açabiliyor. İsveç’te bulunan Chalmers Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, kemik iletim teknolojisini kullanarak, baş dönmesine bağlı rahatsızlıkların teşhisine yönelik halihazırda uygulanan testleri geride bırakacak yeni bir cihaz geliştirdiler.

Araştırma grubunda yer alan Prof. Bo Håkansson, test cihazının uygulanma aşamasında hastaların yüksek frekanslı seslere maruz kalmayacağını ve cihazın 250 hz kadar düşük bir frekansta kullanılacak şekilde tasarlandığını belirtiyor. Bu sayede kas refleksleri daha etkili bir şekilde uyarılacak ve test daha doğru sonuçlar verebilecek. Çocuklar için de herhangi bir tehlike arz etmeyen test cihazı, baş dönmesine yol açan orta kulak iltihabı, kulak kanalı tıkanıklığı ve kronik kulak enfeksiyonlarını kolaylıkla teşhis edecek.

Geliştirilen test cihazında kullanılan kemik üzerinden iletim teknolojisi, işitme kulaklıklarında da kullanılıyor. İşitme kulaklığında olduğu gibi, test cihazı da kulağın içine değil, kulağın hemen altındaki kemiklerin üzerine yerleştiriliyor; böylece ses titreşimlerini kafatası kemiklerine göndererek, sesi doğrudan iç kulağa iletiliyor. Ayrıca, uygulanmasının ağrısız ve risksiz olması hastalar için büyük bir kolaylık olacak. Bu bağlamda, sağlık hizmetlerinin gelişimi için test cihazının hastanelerde yerini alması büyük bir önem taşıyor.

Kaynak: News Medical

Submit a Comment