Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

DNA İpliğinden Üretilen Minik Robotlar Damarlarımızda Kargo Taşıyabilir

DNA İpliğinden Üretilen Minik Robotlar Damarlarımızda Kargo Taşıyabilir
Derya Öztürk

Tek bir DNA ipliğinden oluşan, mikroskobik kargoları alan ve ileten nano boyutlarda bir robot ürettiler. Bu DNA robotu önümüzdeki dönemlerde, damarlardan ilerleyerek hasta hücrelere ilaç taşımaları için kullanılabilir.

Bugüne kadar kan damarlarında ilerleyebilmesi için çok sayıda küçük robotlar geliştirildi. Fakat işe yarar olabilmeleri için bir DNA ipliğinden çok daha büyük boyutlarda olmaları gerekiyordu. Yeni üretilen DNA robotunda ise böyle bir sorun bulunmuyor.

Bir bacağa entegre iki ayak ve iki koldan oluşan bu DNA robotuna, hangi kargoyu alıp nereye ileteceği programlanıyor. Bu minik robot, 6 nanometre büyüklüğündeki adımlarıyla önce kargoyu alıyor, sonra da istenilen yere bırakıyor.

Yavaş Fakat Tahmin Edilebilir

DNA robotu, 58’e 58 nanometre düz bir yüzeyde test edildi. Bir ayağı yere basarken ötekinin zemine temas etmediği, bir çeşit zıplama hareketiyle ilerleyen robot; kollarıyla kargoyu aldı ve programlandığı şekilde belirlenen noktaya iletti.

Robotun şimdilik tek olumsuz yanı çok yavaş hareket ediyor olması. Zira tek bir zıplamayı 5 dakikada gerçekleştiriyor. Bu da küçük alanları kat etmesi bile uzun zaman alacağı anlamına geliyor. Fakat bir kimyasal motor eklemek veya bir enzimle kullanmak, robotu daha hızlı hale getirebilir. Takım ise aynı anda çalışan birçok robot ile bu soruna çözüm bulunabileceğini düşünüyor.

Tıp alanı için oldukça önemli bir gelişme olarak görülen bu robotlar ileride, vücudumuzda mikroskobik boyutlarda yardımcılarımız olacağına işaret ediyor olabilir.

Kaynak: Futurism

 

Submit a Comment