Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Biyo-Mürekkep, 3D Baskı Organlar Üretmede Kullanılacak

Yeni Biyo-Mürekkep, 3D Baskı Organlar Üretmede Kullanılacak
Derya Öztürk

British Columbia Üniversitesi’nden bir ekip; 3D baskıyla üretilen, insan dokularında kullanılmak üzere yeni bir jel geliştirdi. İnsan hücreleri ile birlikte kullanıldığında, bu “biyo-mürekkep”, organ nakli listesinde bekleyen binlerce kişinin hayatını kurtarabilir.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nden (UBC) araştırmacılar, yenilenen doku ve organların imalatı için kritik bir yapı taşı oluşturabilecek yeni bir biyo-mürekkep geliştirdiler. Teknolojinin; arızalı organlar yerine mükemmel derecede sağlıklı organ nakilleriyle, çok sayıda hastalığa tedavi bulma hızının artacağı düşünülüyor.

Biyo-mürekkep, yaşayan hücrelerle dolu bir hidrojel olan jelatin metakrilattan (GelMA) yapılıyor. GelMA’da genellikle domuz derisini kullanıyor, ancak UBC ayrıca soğuk su balığı derisinden ve soğukta çözünür jelatinden de faydalandı. Her biri farklı fiziksel ve biyolojik özellikler açısından test edildi. Soğukta çözünen jelatin; sıcaklık değişimlerine dayanarak, canlı hücrelerin bütünlüğünü ve malzemeden yapılan genel yapıyı koruyarak diğer iki çeşidi geride bırakmayı başardı.

Soğukta çözünen jelatin ayrıca pahalı olmaması sayesinde, organ nakillerinde çok daha düşük maliyetli bir alternatif olabilecek.

Kaynak: Medgadget, Futurism

Submit a Comment