Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İsveç’in En iyi Dijital Sağlık Şirketleri -2-

İsveç’in En iyi Dijital Sağlık Şirketleri -2-
Kubilay Han Uluerim

Yazı dizimizin 2. bölümünde İsveç’in ünlü dijital sağlık teknolojileri şirketleri Gamebus ve Hand In Scan’den bahsedeceğiz.

 

gamebus

Gamebus

Gamebus adı sağlığı pek çağrıştırmasa da siz kulaklarınıza aldırmayın. Bu teknoloji fiziksel, sosyal ve bilişsel sağlığınızı korumak için cep telefonunuzda mobil uygulama şeklinde bulunuyor. Temel özelliği ise insanların sosyal etkileşimde bulunarak ufak oyunlar oynamasını sağlamak. Örneğin yaşlılar Sudoku ve kelime bulmaca gibi zekâ oyunlarını kullanarak bunamaya karşı önlem alabiliyor veya aile fertleri sportif yarışmalar yapmak için çeşitli hedefler belirleyebiliyor. “2000 adım yürü, 10 dk yokuş çık, A’dan B’ye git” gibi görevleri yerine getiren kişiler puan kazanıyor ve kendilerini sıralamada yükseltiyorlar. Bu sayede bi grup insanın çeşitli oyunlar oynayarak aynı zamanda sağlıklı kalması sağlanıyor.

Geliştirici ekip ise bu uygulamadan elde edilen verilerin ileride klinik araştırmalar için kullanılabileceğini vurguluyor.

ce_10

Hand In Scan

Hand in Scan firması el hijyenini değerlendirmek için geribildirimler sunan bir cihaza sahip. Bilindiği üzere pek çok hastalık temas yoluyla geçtiği için ellerin düzgün yıkanması oldukça önemli. Bu nedenle birçok hastane, iş yeri ve alışveriş merkezine yerleştirilmesi planlanan Hand In Scan, potansiyel olarak salgın hastalıkları önleme niteliği taşıyor.

İnsanlara tabiri caizse düzgün bir şekilde el yıkamayı öğreten bu cihaz, yıkanan elin fotoğraflarını çekiyor ve yıkamadan sonra elde kalan temizleyici losyonu UV ışınlarıyla kontrol ediyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment