Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İsveç’in En iyi Dijital Sağlık Şirketleri -1-

İsveç’in En iyi Dijital Sağlık Şirketleri -1-
Kubilay Han Uluerim

Bilindiği üzere İskandinav ülkelerinde dijital sağlık teknolojileri oldukça yaygınlaşmaya başladı. Özellikle son birkaç yılın en başarılı sağlık teknolojileri şirketlerinden bazıları İsveç topraklarından çıkıyor. Konu üzerinde araştırma yapan ITPRO şirketi, geçtiğimiz günlerde Stockholm’e gidip bu grupların bir kısmıyla röportaj yaparak İsveç’in en iyi dijital sağlık şirketlerini listelemiş. Biz de önümüzdeki günlerde yayımlayacağımız yazı dizimizde bu şirketlerden kısaca size bahsedeceğiz.

bitsy-spider

Mimerse

Mimerse; yılan, fare, örümcek gibi hayvanlara karşı fobileri olan kişilerin sanal gerçeklik ile tedavi edebilebilmesi için çalışan bir şirket.

Oyunlaştırılmış terapi yöntemleri geliştiren ekip, “dünyanın akıl sağlığı problemlerini bir seferde bir uygulama ile çözmek” prensibiyle hareket ediyor. Örneğin firmanın daha önceden de haberini yaptığımız Itsy adlı bir uygulaması bulunuyor. araknofobi tedavisi için geliştirilen bu uygulama sayesinde VR gözlükler kullanan kişiler çeşitli örümceklerle karşılaşıyorlar ve fobilerini yenmeye çalışıyorlar. Kullanıcıya en başta sevimli örümcekler gösterilse de ilerleyen aşamalarda daha korkutucu ve gerçekçi tasarımlar baş gösteriyor. Bu sayede hastanın korkularını yenmesi hedefleniyor.

ayo-02

Ayo

Ayo firması uyku problemleri yaşayan veya uzun yolculuklar sonrası jet lag etkisinden şikâyet eden kişiler için özel bir cihaza sahip.

Tıpkı bir gözlük gibi kulak üstüne yerleştirilen bu cihaz; kullanıcının uyku kalitesini arttırmak enerjisini geri getirmek ve jet lag etkisini azaltmak için göz kapaklarına ışık saçıyor. Yardımcı cep telefonu uygulamasıyla farklı ışıklar kullanmak için ayar yapabileceğiniz Ayo, kişisel tercihlerinize göre vücudunuzun farklı hormonlar salgılamasını sağlıyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment