Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Johns Hopkins’ten Epilepsi Hastalarına Çağrı

Johns Hopkins’ten Epilepsi Hastalarına Çağrı
Kubilay Han Uluerim

Johns Hopkins Medicine epilepsi hastaları için, araştırma ve bilgi toplama amaçlı yeni bir uygulama geliştirdi. Apple Watch için geliştirilen EpiWatch, hastalara yardımcı olmak için elinden geleni yapmaya hazır.

Uygulama, hastanın geçirdiği krizlerin zamanını, ilaçları, yan etkilerini ve tetikleyici etkenleri kaydederek, hastalığın sürekli takibini sağlıyor. Yaklaşan bir krizin tespitini bir alarmla haber veremese de, uygulama sayesinde hastalar, hasta bakıcılarla iletişime geçip bilgi aktarımı yapabiliyor. Diğer bir özellik ise, hastaların kişisel deneyim ve bilgilerini Johns Hopkins araştırmacılarıyla paylaşabilmesi. Araştırmaya katılan bilim adamları, uygulamanın daha da geliştirilip, yaklaşan krizleri haber vermesini, kriz sürelerini ölçmesini ve hasta bakıcılara Apple Watch ile imdat çağrısı göndermesini istiyorlar.

epiwatch

Araştırmaya katılacak kullanıcıların en az 16 yaşında olması, Apple Watch ve Iphone kullanması, son 1 sene içinde en az 1 epilepsi krizi geçirmiş olmaları gerekiyor. Bu sayede araştırmanın geleceği için, başlangıçta kendi deneyimlerini uygulamaya kaydederek bir veri girişi yapmaları sağlanıyor.

Submit a Comment