Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kalori Ölçümlemesi Yapabilen Mikrodalga Fırın

Kalori Ölçümlemesi Yapabilen Mikrodalga Fırın
Ceren Gülpınar

MIT Technology‘nin haberine göre GE, kullanıcıların ısıtacağı yiyeceklerin kalori ölçümlemesi yapabilen bir ürün geliştirdi. Ürün şimdilik sadece bazı sıvıların kalori ölçümlemesini yapabiliyor. Eşinin bu özellikte bir cihaz olmadığını söylemesi üzerine GE kıdemli bilim adamı Matt Webster, eşinin beslenmesini pasif olarak kontrol edecek bir ürün geliştirdi. ABD tarım bakanlığı tarafından  6500 besinin ürüne tanıtımı yapılırken, Webster da besinlerin su oranını, ağırlık oranını ve yağ oranını belirledi. Mikrodalganın su ve yağ ile farklı tepkimeler verdiği için, ürünün iki maddeyi ayırt edebileceğini söyledi. Webster kullanacağı bir avuç veriden, küçük tariflerin kalori değerlerinin hesaplamasını yapmak istediğini; bu yüzden de bu ürünü geliştirdiğini söyledi. Bu verilerin daha sonra herhangi bir yiyeceğin kalori değerlendirmesi için de kullanılabileceğini de ekledi.

GE-passive-nutrition-tracking-microwave

Şimdiye kadar Webster su, yağ ve şurup için kalori ölçümlemesi yaptı. Deneyler Baylor Üniversitesi’nin Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği bölümlerinde gerçekleştirildi. Deney ekibi şimdilerde bir tabak dolusu yemeğin kalorisinin hesaplanması ve bunun akıllı telefonlara gönderilebilmesi ile ilgili çalışmaları sürdürüyor. Tüketiciler tarafından tüm yiyecekler için henüz kullanılmayan bu ürünün geliştirilmesi ile ilgili  pek çok şirket konu üzerinde çalışmalar yapıyor. Ancak şuan ürünün piyasaya sürülmesine en çok yaklaşan firmanın GE olduğu düşünülüyor.

BOEx-glucose_watch-fig3-cropped

Haziran ayında yapılan araştırmalar cihazın, bileğe takılabilen, hidrasyon, kalp atışı, kan basıncı  ve kandaki glikoz oranını ölçebilen özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar leke etkisi olarak adlandırılan ve deri altında oluşan kimyasal reaksiyonları inceleyen özel bir teknik kullandılar. Cilt üzerine gönderilen özel bir lazerin yansımasıyla oluşan desenleri gözlemlediler ve glikoz tüketimini izlemek için ışığın  polarizasyonunu değiştiren bir mıktanıs kullanarak ve beneklerin tespit edilmesini kolaylaştırdılar.

Airo ve Healbe isimli şirketler de giyilebilir, pasif beslenmeyi izleyen cihazların duyurulmasından sonra umutlandılar. 2013 yılında önceden sipariş alan Airo, aylar sonra finansörlerine cihazın belirtilen zamanda teslim edilmemesi taktirde paralarını geri ödeyeceğini açıklamıştı. Şirket test edilmemiş ve onaylanmamış cihazları satışa sunmayacağını da ekledi.

Healbe, Indiegogo sitesi üzerinden 100.000 dolar olarak belirlenen hedefi 1.081.445 dolara yükselterek başarılı rakamlara ulaşan ön talepler aldı. Eleştiriler ve cihazın yetenekleriyle ilgili sorulanlar Pando Daily haberine göre cihazın artık pasif kalori takibini yapabildiğini kanıtlıyor.

Submit a Comment