Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık ve Tüketici Uygulamaları Birleşiyor

Sağlık ve Tüketici Uygulamaları Birleşiyor
Can Aytı

Tüketici sağlık uygulamaları toplumda popülaritesi artan akıllı telefonlar ve giyilebilir cihazlarla bağlantılıdır. Ayrıca bu uygulamaların Apple ve Google‘dan gelecek tekliflerle daha fazla alanda da dikkat çekmesi muhtemeldir. Bu sistem kullanıcılara kalp atışlarını izlemek, kalori yakımını takip etmek ve  alınan mesafeyi belirtmek için bir dizi bilgi imkanı sağlamaktadır. Ancak sağlık konusunda çok daha az bir gelişmenin görülebileceğinin garantisini veremezler. Yine de pek çok doktor ve klinik profesyoneli mobil sağlık uygulamalarıyla ilgili büyük bir potansiyelin var olduğunu görmektedir.

Modern Healthcare‘in Nisan 2013 tarihli bir makalesinde yazılanlara göre, mobil sağlık uygulamalarının ve cihazların birleştirilmesi, profesyoneller ve tüketiciler tarafından önceden görüldü. Gelecekte uzmanlar hastalara sağlıklarını yönetme konusunda yardımcı olmak için sağlık uygulamaları ve cihazların “Kapsamlı Sağlık Ve Sağlıklı Yaşam Bilgi Sistemi” adı altında entegrasyonunu sağlayacaklarını nisan tarihli makalede belirttiler.

Find Get Give 2

Uygulamanın her yerde gerçekleşebilmesi için akıllı telefonlar ve tabletler uygun fırsatları oluşturuyor. Ancak henüz belirsiz ve düzensiz talepleri olan uygulamaları oluşturmak ve dağıtmak kolay gözükmese de uygulama hayata geçtiğinde hastanın sağlık sorunları için bir reçete görevi göreceği düşünülüyor.

Klinik çalışanları tarafından mobil uygulamaların görüntülenmesi ve kullanılması uygulamaların gelişmesine de imkan tanıyacaktır.

Mayo Clinic  kan basıncı, kilo, kan şekeri düzeyleri, fiziksel aktivite, günlük beslenme alışkanlıkları gibi günlük ölçümleri kaydetmek için akıllı telefon kullanan hastalarla 3 aylık kardiyak rehabilitasyon programı düzenledi. Geleneksel programları takip eden hastalara göre 90 günlük tedavilerinin, uygulamaları kullanan hastalarda daha kısa sürdüğü saptandı.Uygulama aynı zamanda DVD, CD ve kitaplarda olan bilgileri de hastalara ulaştırma özelliğine sahip. Süreçlerin interaktif ve doğal olması sonuçları da geliştirmeye olanak tanıyor.

Kardiyak rehabilitasyon uygulaması Mayo Clinic’in kardiyoloji ekibi tarafından geliştirildi. Doktor R. Jay Widmer‘ın söylemlerine göre ekip, hazır olan bir platformu çalışmaları için kullandı. Doktor “Biz gereksinimleri entegre etmeyi çok iyi bir şekilde başardık bu yüzden kurma görevi bizim için zor olmadı.” dedi.

Mayo Clinic’in kardiyak rehabilitasyonun ötesinde pek çok dijital sağlık çalışmaları bulunuyor. Doktorlar dahiliye, genel sağlık, kas-iskelet sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Dijitalin pek çok uygulama oluşturmak için yeteneği var ancak uygulamayı genelleştirebilmek için pek çok veriye ekipler tarafından ihtiyaç duyuluyor.

Doktorların erişimini genişletebilmek için dijital tıp birçok fayda sunmaktadır. Mayo Clinic‘in pek çok uydu ofisi vardır ve kilometrelerce uzaktaki hastalar bile hekimlerle iletişime geçebilir. Sadece kırsal kesimdeki hastalar değil, kentsel kesimdeki hastalar içinde uygulama kolaylığı sağlanmaktadır. Ancak akıllı cihazların kullanımı ve hastanelerden gelen sosyal yardımların artmasıyla değişimi gözlemek mümkündür.

Submit a Comment