Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kalp Krizi Geçireceğinizi Önceden Bilseydiniz Ne Yapardınız?

Kalp Krizi Geçireceğinizi Önceden Bilseydiniz Ne Yapardınız?
Buğrahan Ceylan

Dünyadaki en yaygın ölüm sebeplerinden bir tanesi kalp krizidir. Kalp krizi risklerini azaltmak için alınabilecek pek çok önlem mevcuttur. Yine de ne zaman geleceği belli olmayan bu krizleri size önceden haber verebilecek bir uygulama olsaydı ne yapardınız?

Giyilebilir teknoloji ürünleri gün geçtikçe daha da işlevselleşmeye devam ediyor. Dijital sağlığın geleceği olarak görülen bu cihazların oluşturduğu pazara, ünlü teknoloji devi Apple‘da dahil olmak üzere. En çok beklenen ürünü iWatch ise önemli özelliklerle gelecek gibi görünüyor. Bunlardan bir tanesi ise, kullanıcıya kalp krizi geçirme riski hakkında bilgiler sunabilmesi olacak.

Peki, böyle bir uyarıyı almış olsaydınız ne gibi önlemler alırdınız? Ne yapardınız? Sürekli yanınızda aspirin taşıyarak, her uyarıda çiğnemeyi düşünebilirsiniz ya da hemen telefona sarılarak bir ambulans çağırabilirsiniz. En azından daha önce hayatını her yıl kalp krizi sebebiyle kaybeden 600,000 kişi, böyle bir uyarı alsaydı benzer bir önlem alabilirdi ve belki de yaşıyor olurlardı.

İyi haber ise, Apple’ın yeni ürünlerinde böyle bir teknolojiye yer vermeye çalıştığı. San Francisco Chronicle’ın haberine göre Apple, Tomlinson Holman adında ünlü bir  ses uzmanı ile çalışarak kalp krizinin önceden tahmin edilmesi amacıyla bir proje geliştirmektedir. Bu projede, tasarlanan yazılım ve donanım sayesinde kullanıcının kan akışının “sesi” dinlenebilecek ve akışta bir problem tespit edilirse kullanıcı cihaz tarafından uyarılacak.

Bu projelerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilinmez, nitekim Apple hakkında yapılan tüm söylenti ve haberler doğru olmayabiliyor. Örneğin; akıllı saat iWatch’un çok önceden piyasaya sürülmesi bekleniyordu fakat Apple bu konuda da biraz gecikmiş gibi. Fakat şirketin yaptığı görüşme ve patent çalışmaları iddiaları destekler türden.

Apple’ın dijital sağlık alanındaki gelişmeleri ile ilgili haberler için buraya tıklayabilirsiniz.

Submit a Comment