Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bu Sistem, Kalp Krizini Tespit Ediyor ve Yardım Çağırıyor

Bu Sistem, Kalp Krizini Tespit Ediyor ve Yardım Çağırıyor
Sonat Çakmak

Washington Üniversitesi’nde geliştirilen sistem, akıllı telefon veya hoparlör mikrofonu aracılığıyla duyduğu solunum yetmezliği seslerini analiz ederek kişinin kalp krizi geçirdiğini anlayabiliyor. Kalp krizini %97 oranında doğru tespit eden sistem, anında acil servisi arayarak hasta adına yardım talebinde bulunuyor. 

Dünya Sağlık Örgütü’nun (WHO) verilerine göre, her sene 17.9 milyon kişi kalp ve damar hastalıkları sebebiyle hayatını yitiriyor. Bu ölümlerin yaklaşık %85’ini kalp krizleri oluşturuyor. Veriler, kalp krizi geçirildikten hemen sonra yapılan acil kalp masajının kişinin hayatta kalma şansı iki veya üç katına kadar arttırdığını gösteriyor.

Washington Üniversitesi araştırmacıları, kalp krizi vakalarının yarısından fazlasında “erken belirti” olarak görülen solunum yetmezliği seslerini tanıyabilen bir sistem geliştirdi. Ortamdaki sesleri duymak için akıllı telefonlar ve hoparlörlerdeki mikrofonları, elde edilen sesleri analiz etmek için de makine öğrenmesi kullanan sistem; bir solunum yetmezliği sesi tanımladığında, anında acil servisi arayarak yardım istiyor. Sistem, kalp krizlerini %97 oranında doğru tespit ediyor.

Kaynak: MIT Technology Review, WHO

Submit a Comment