Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnovatif Robotik Kol, Zihin ile Kontrol Edilebiliyor

İnovatif Robotik Kol, Zihin ile Kontrol Edilebiliyor
Sonat Çakmak

Carniage Mellon Üniversitesi araştırmacıları, beyine bir implant yerleştirmeye gerek olmadan zihin ile kolay bir şekilde kontrol edilebilen bir robotik kol geliştirdi. Bu inovatif kol aracılığıyla; hareket bozukluğu yaşayan ve felçli insanlar, kollarını rahatlıkla kullanabilecek.

Eğer bir robotik kola sahip olmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var. İlk seçenek, ameliyat olarak beyninize bir implant taktırmak. Bu durumda robotik kol üstündeki kontrolünüz, sürekli ve kolay sağlanabilir olacaktır. Diğer seçenek ise kemik üzerinden beyin dalgalarını sezebilen bir cihaz aracılığıyla robotik kolu kontrol etmek; ancak bu seçenekte de robotik kol üzerindeki kontrolünüz sarsıntılı ve süreksiz olacaktır. Carnaige Mellon Üniversitesi (CMU) araştırmacıları; iki seçeneğin de ortasını bularak, beyine herhangi bir implant yerleştirilmeksizin, zihin ile sürekli ve kolay kontrol edilebilen bir robotik kol geliştirdi.

Araştırmacılar, EEG başlığı giyen kişinin beyninin derinliklerindeki sinyalleri ulaşabilen bir beyin-bilgisayarı arayüzü oluşturmak için algılama ve makine öğrenmesi teknikleri kullandı.  Sistemlerini test etmek için katılımcıdan bilgisayar ekranındaki hareket eden göstergeyi robotik kol ile takip etmesi istendi. Robotik kol, göstergeyi sürekli ve titremeden başarılı bir şekilde takip etti.

Zihin tarafından kontrol edilebilen robotik kol, esas olarak hareket bozukluğu yaşayan ve felçli insanların kullanımı için geliştirildi. Ancak CMU araştırmacısı Bin He, gelecekte robotik kolun yaygın olarak kullanılacağını ve toplumun geneline fayda sağlayacağını düşünüyor.

Kaynak: Futurism

Submit a Comment