Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FDA Kalp Pillerinde Siber Güvenlik Sorunu Olduğunu Açıkladı

FDA Kalp Pillerinde Siber Güvenlik Sorunu Olduğunu Açıkladı
Derya Öztürk

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA); ABD’de 465.000 adet implante edilen cihazın, hasta zararına neden olabilecek potansiyel siber güvenlik problemi içerdiğini açıkladı. Abbott tarafından BBC’ye yapılan açıklamada, ABD dışında da 280.000 cihazın etkilendiği belirtildi.

Siber güvenlik sorunları, aygıtların potansiyel olarak üçüncü taraflar tarafından erişilebilmesine ve böylece kalp pillerinin çalışma biçiminde değişiklikler yapılmasına sebep oluyor. FDA, potansiyel istismarların hızlı pil tüketimine veya uygunsuz tempoya sebep olması sonucunda hastalara zarar verebileceğini belirtiyor.

Kalp pili üreticisi Abbott; FDA’nın bu endişelerine, yeni ek güvenlik önlemleri içeren bir aygıt yazılım güncellemesi geliştirerek yanıt verdi. FDA, Abbott tarafından geliştirilen bu güncellemeyi onayladı. Güncelleme, yerleştirilen kalp piline erişmeye çalışan herhangi bir cihazın yetkiye sahip olması koşulu sunuyor. Şu an kullanıma hazır güncellemenin yüklenmesi yaklaşık üç dakika sürüyor. Abbott bu süre zarfında, kalıcı pilin yedekleme modunda çalışacağını ve temel özelliklerin mevcut kalacağını belirtiyor.

Şirket, şu ana kadar herhangi bir cihaza üçüncü tarafların eriştiğine dair bir raporun bulunmadığını belirtti.

Kaynak: Med-TechNews

Submit a Comment