Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Telefon Yardımıyla Çalışan Çip-Üstünde-Laboratuvar Teknolojisi Geliştirildi

Akıllı Telefon Yardımıyla Çalışan Çip-Üstünde-Laboratuvar Teknolojisi Geliştirildi
Derya Öztürk

Bilim insanları, akıllı telefondan yardım alarak yarım saat içinde test sonuçlarını verebilen bir çip-üstünde-laboratuvar teknolojisi geliştirdiler. Bu taşınabilir teknoloji; hastalıklara sebep olan bakteri ve virüsleri yarım saat içinde, laboratuvar sonuçları kadar doğru bir şekilde tespit edebiliyor. Bu pratik kullanımlı çip sayesinde, hasta başı enfeksiyon testleri çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Illinois Üniversitesi ve Washington Üniversitesi’nden araştırmacıların ortaklaşa yürüttükleri bir çalışma sonucunda, çip-üstünde-laboratuvar teknolojisiyle ilgili önemli bir adım atıldı. Küçük, taşınabilir ve kullanımı oldukça kolay olan bir cihaz; çeşitli enfeksiyon patojenlerini, akıllı telefon kamerası yardımıyla tespit edebiliyor. Bunu da yarım saat gibi kısa bir sürede ve laboratuvar cihazları kadar doğru sonuçlar verecek şekilde yapabiliyor.

Sistem, test için yalnızca bir damla patojen içeren vücut sıvısını kullanıyor ve kullanılan reaktiflere bağlı olarak yaklaşık otuz dakika içinde sonuç veriyor. Akıllı telefon uygulamasındaki veriler, test edilen kişi hakkındaki bilgilerle birlikte çevrim içi bir veri tabanına yüklenebiliyor. Bunun önemli getirilerinden biri ise; birçok kişiden toplanan veriler sayesinde, bir hastalığın kapsamı ve yayılımının hızlı bir şekilde tespit edilebilir hale gelecek olması.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment